Çarşamba’ya kadar kar yağacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kar yağışının Çarşamba gününe kadar yoğunluğunu arttırarak devam edeceğini, Perşembe günü ise etkisini kaybedeceğini söyledi.

Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkesi’nde baasın toplantısı düzenleyerek, İstanbul’u etkisi altına alan kar yağışı ve alınan önlemler konusunda bilgi verdi. Cuma gününden itibaren gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Topbaş, ana arterlerin önceden tuzlanması neticesinde şu ana kadar buzlanma vakasının görülmediğini söyledi. Çarşamba günü gece geç saatlere kadar kar yağışının devam edeceğini aktaran Topbaş, “Perşembe günü öğle saatinde Avrupa yakasından, Perşembe günü öğleden sonra da Asya yakasından kar kalkacak. Ancak Perşembe ve Cuma geceleri buzlanma olabileceğinden bahsedilmektedir. Buradan vatandaşlarımızı, kara buzlanma diye adlandırılan asvaltın kuru oduğu hissini veren buzlanmaya karşı uyarıyoruz.” dedi.

İstanbul’un 209 noktasında 3 bin eleman ve 662 aracın hazır tutulduğunu dile getiren Topbaş, bugün köprülerde ilave şerit uygulamasının yapılmadığını, İDO’nun bazı seferleri iptal ettiğini, İETT’nin ise ek seferler koyduğunu belertti. Rüzgarın yer yer 94 kilometre hıza ulaştığını belirten Topbaş, soğuğa karşı sokakta kalan vatandaşları Alibeyköy’de bulunan Tefvik Aydeniz Spor Salonu’nda misafir ettiklerini belirtti.

İstanbul’da bazı yenilikler yapmak istediklerini vurgulayan Topbaş, AKOM’un cep telefonlarına kritik bilgileri aktaracak bir sistem kuracağını, Büyükşehir Belediyesi ile AKOM’un ortak radyo çalışması yapmaya hazırlandığını dile getirdi.