Çarşı cinayeti ile ilgili 18 kişi için iddianame hazırlandı

'Çarşı cinayeti' iddianamesini hazırlayan savcı, tribündeki rant kavgasına dikkat çekti.

Beşiktaş’ın tribün liderlerinden Ferdi Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak 18 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Savcının iddianamesinde, grup liderlerine nasıl rant sağlandığı, taraftar grupları arasındaki tartışmaların nedenleri ve olay günü yaşananlar anlatıldı. Zanlılardan Osman Alpay Ketenci’nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, şüphelilerden Osman Alpay Ketenci ile Ferdi Aslan arasında önceden kavga çıkmıştı. Şüpheli, Ayhan Güner’in ifadesine göre, bu tartışmanın nedeni ‘Beşiktaş tribünlerindeki grupların mücadelesiydi.’
Kullanılıyorlar İddianamede gruplar arasında, ‘yönetim lehine tezahürat yapılması ya da yönetim dışındaki kişilerin isteğiyle aleyhte tezahürat yapılması, yönetim üzerinde baskı oluşturulması ve bundan menfaat elde edilmesi’ gibi konularda rekabet bulunduğu öne sürüldü.

Tribünde güç, sokakta kazanç

Grupların liderlerine, Beşiktaş çarşısında küçük iş yerleri, çay bahçeleri, otoparklar gibi işimkânları, yurtdışındaki maçlara gitme olanağı sağlandığının belirtildiği iddianamede, Ferdi Aslan’ın, grubundaki kişilerin stada ücretsiz girişlerinin engellenmesi nedeniyle Alpay Ketenci’yle tartıştığı anlatıldı.

İddianameye göre Aslan ve arkadaşları, Beşiktaş çarşısındaki hamamın duvarına ‘Emanetler zulada’, ‘Kandırılmış çocuklar’ gibi yazılar yazmıştı. Bu yazılar nedeniyle iki grup arasındaki husumet artmıştı. Zanlıların çoğu Beşiktaş – Kayseri karşılaşmasının olduğu 1 Eylül 2007′ de toplandı. Daha sonra bu gruba, siyah bir arabayla gelen Ketenci’nin arkadaşları Sinan Sarı, Mehmet Beyhatun ve Hakan Selman Yalçın katıldı. Zanlılar alkollü olarak maçı izlemek için stadın yanındaki Maçka Parkı’na gitti. Burada zanlılardan bazıları hamamın duvarındaki yazıyı yazdığı iddia edilen Kaan Kabaş’ı darp etti. Maçın ikinci yarısında Alpay Ketenci, arkadaşlarının kullandığı siyah araçla Beşiktaş’a gitti. Araçtan iki silah alıp, birini Akyıldız ‘a verdi. Ferdi Aslan’ın çalıştırdığı işyerine gitiler. Şüphelilerden Akyıldız’ın silahı tutukluk yapınca Ketenci, Aslan’ın başına ateş etti. Bu sırada Turgay Kösedağ da yaralandı.

İddianamede Alpay Ketenci’nin, ‘tasarlayarak adam öldürmek, ruhsatsız silah taşımak’tan ağırlaştırılmış müebbet, Akyıldız’ın da ‘tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs etmek’ten 27 ile 43 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istedi. Diğer zanlılarınsa ‘tasarlayarak kasten adam öldürmek suçuna iştirak etmek, suç delillerini değiştirmek, suçluyu kayırmak’ gibi suçlardan 21 ile 30,5’ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

RADİKAL