Çatışmanın ortasında kalan şoför; Yağmura tutulduk

Kocaeli'de 9 kişinin yaralandığı silahlı çatışmanın ortasında kalan minibüs sürücüsü, kırmızı ışıkta beklerken kurşun yağmuruna tutulduklarını söyledi.

Çatışma sırasında 2 aracın arasında kalan minibüs sürücüsü Mehmet Tosun, ışıklarda beklerken, sol şeritte bulunan araca ateş ettiklerini, araç yanına yanaşınca ateşin ortasında kaldıklarını kaydetti.

Ateş edilmeye başlandıktan sonra hareket etmeye başlayacağı sırada kafasına ve omzuna isabet eden iki kuşunla hareket edemez duruma geldiğini ifade eden Tosun, kurşunların minibüse isabet etmesi ile yolcuların bağırmaya başladığını aktardı.

Tosun, minibüste 10 yolcunun bulunduğunu ve ateş eden Doblo marka aracı arkada olduğu için görmediğini kaydetti.

Vücudundaki 2 kurşun ameliyatla çıkartılan Tosun, hastanede tedavisi sürüyor.

Öte yandan; bugün Hadi Özcan, arkadaşı aracılığı ile bir açıklama yaptı. Açıklamada, Özcan, ateş edenleri tanımadığını ve savaştan değil barıştan yana olduğunu belirtildi.

Sırtına isabet eden Özcan’ın durumu iyi olduğu ve birkaç gün içinde taburcu olacağı açıklandı.

Polis ekipleri, Hadi Özcan’ın yanı sıra 8 kişinin daha yaralandığı olayla ilgili olarak otomobilde 13, minibüste 8 adet kaleşnikof mermisi izi tespit etti.

Bu arada, Hadi Özcan’ın içinde bulunduğu otomobilin ise Ülkü Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Uğur Sevim’e ait olduğu belirlendi. Sevim’in bu aracı 10 gün önce otomobili kullanan Sedat Eren’e sattığı fakat parayı tam alamadığı için devrini yapılmadığı belirtildi.

Olay, İzmit’te Yahya Kaptan Başak Caddesi’ndeki ışıklarda dün saat 15.00 sıralarında meydana gelmişti. Henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden Hadi Özcan’ın içinde bulunduğu 41 NF 362 plakalı otomobile ateş açılmış, Özcan ve arkadaşlarının ateşle karşılık vermesiyle çatışma çıkmış ve olayda 9 kişi yaralanmıştı.

Hadi Özcan, 1996 yılında ortaya çıkarılan Kocaeli Çetesi’nin elebaşı olduğu iddiasıyla yakalanmış ve adam kaçırma, organize suç çetesi oluşturma, kurşunlama, ruhsatsız silah bulundurma ve yurda kaçak mercedes otomobil sokma suçlarından açılan davalarda 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2002 yılında tahliye edilmişti.

Tahliye edildikten sonra başka suçlardan gözaltına alınan Özcan, 3 ay önce hapiste çıktı. Özcan’ın, Kocaeli Çetesi davasındaki yargılaması devam ediyor.