Çavuşoğlu: En büyük engelimiz anayasa

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'de reforma çalışmalarının önündeki en büyük engelin anayasa olduğunu ve bununda çözümünün yeni bir anayasa ile mümkün olacağını söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’deki reformların önündeki en büyük engelin Anayasa olduğunu söyledi.

AKPM Başkanı sıfatıyla ilk defa basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, bir soru üzerine, Anayasa’nın değiştirilmesinin, reformların önündeki en büyük engellerden birini de kaldıracağını ifade etti.

Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere değinen Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’yi daha fazla teşvik etmesi gerektiğini, Türkiye’nin önüne engel çıkartmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de hükümetin reform çalışmalarını kararlılıkla sündürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, demokrasi standardının yükseltilmesi için bu çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Çavuşoğlu, AKPM başkanlığı görevine seçilmesinde de Türkiye’nin insan hakları ve demokrasi alanında yaptığı ilerlemenin etkili olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin daha önce iç sıkıntılar ve askeri darbeler yüzünden Avrupa Konseyinde bu tür bir göreve talip olamadığını hatırlatan Çavuşoğlu, reformlarla birlikte Türkiye üzerindeki denetim sürecinin kalkmasının ardından, Türk parlamenter olarak bu göreve talip olmaları imkanının ortaya çıktığını kaydetti.

Avrupa Konseyi ülkeleri içinden, ilk defa Viyana’nın doğusundan bir ülkeden bir AKPM Başkanı seçildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, başkanlık görevini daha önce sürekli 10 ülkeden parlamenterlerin üstlendiğini belirtti ve kendisinin seçilmesinin diğer ülkeler için de önemli bir mesaj teşkil ettiğini ifade etti.

Bir soru üzerine, AKPM’nin Yukarı Karabağ sorununun çözümüne katkı sağlayacağını söyleyen Çavuşoğlu, bu sorunu çözümün bölgenin istikrarı ve barışı için de önemli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, başka bir soruyu yanıtlarken, Avrupa Konseyi üyesi Rusya’nın AKPM’nin komisyon ve uzmanlık komitelerinde daha etkili rol oynaması gerektiğini sözlerine ekledi.