Çavuşoğlu’ndan ABD’ye tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35'lerle ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemleri anlaşması sonrası F-35 satışını çıkmaza sokan Amerika Birleşik Devletleri'ne tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile F-35 anlaşması hakkında konuştu: : Uygulamam diyecekleri bir anlaşma değil!

ABD'nin F-35 tipi uçakları Türkiye'ye teslim edip etmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Anlaşma 'Canım sıkıldı, uygulamam' diyecekleri bir anlaşma değil. ABD yönetiminden şu ana kadar 'Vermiyoruz' baskısı yok. ABD vermezse, ihtiyacımızı başka yerden karşılarız" cevabını verdi.

Çavuşoğlu, Washington ile Menbiç görüşmeleri hakkında "Menbiç konusunda 4 Haziran'da takvim çıkabilir. Ön mutabakata göre YPG Menbiç'ten çekilecek. Türkiye de denetleyecek. Anlaşırsak modeli tüm Kuzey Suriye'de uygulayabiliriz. ABD'nin YPG-PKK bağını koparmak istediğini sanıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile 4 Haziran'da görüşeceklerini hatırlatan Bakan, "Bu görüşmeden sonra büyükelçimiz Washington'a dönebilir" dedi. ABD üssünü kapatma ihtimali hakkında da "Üs kapatma ancak kopma noktasında konuşulabilir" diye konuştu.

TRT