Çavuşoğlu’ndan Kandil açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kandil ile ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörle mücadele ile ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılanması için Türkiye'nin sağlayacağı krediyi açıkladı ve Afrin gibi Kandil'e de operasyonun söz konusu olabileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt ziyareti öncesi gazetecilerin soruylarını yanıtladı. Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle: " Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacak. Firmalarımızın yüklendiği ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar değerinde. Aynı şekilde 50 milyar dolarlık insani ve kalkınma projeleri için kredi vaadinde bulunduk.Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Irak ve Suriye'nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imari bizim ekonomimiz için de çok önemli.

Irak'ın PKK'dan YPG'den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi de çok önemli. Bu konuda ilkesel bir anlaşmamız var. Bunları inşallah Irak'tan temizleyeceğiz. Kandil'in yanısıra Kerkük, Süleymaniye, Sincar da var.Kandil operasyonu olmalı. Bu Irak için de bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Onların olduğu yerde huzur olmaz. Biz nasıl kendi dağlarımız şehirlerimizin de teröristleri temizlediysek Irak'tan da temizleyeceğiz.

Suriye'nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ancak bizimle işbirliği yapmak isteyenler Suriye'yi bölmek isteyen terör örgütlerine desteği bitirmesi lazım."

TRT