Çay fiyatının belirlenmesinde üreticiler aktif rol almalı

Tüm Köy Üreticileri Sendikası (TÜM KÖY-SEN) Rize Şube Başkanı İmdat Fener, yaş çay fiyatının belirlenmesinde gerçek üretici olan köylülerin aktif rol alması gerektiğini söyledi.

Tüm Köy-Sen Rize Şubesi tarafından Tek Gıda-İş Sendikası Salonu’nda düzenlenen ve çay üreticilerinin sorunlarının ele alındığı toplantıya katılımın az olması dikkat çekti. Toplantıda bir konuşma yapan Tüm Köy-Sen Rize Şube Başkanı İmdat Fener, gerçek müstahsil olan köylülerin bugüne kadar hak ettiği ilgiyi göremediğinden yakındı.

Yaş çay fiyatlarının belirlenmesinde köylüye bir şey sorulmadığını savunan Fener, “Üreten biz, yetiştiren biz fakat fiyatı belirleyen başkaları. Çayın maliyetini en iyi bilen üreticidir. Çay fiyatını köylünün belirlemesini istiyoruz” diye konuştu.

Çay satışında üreticinin önündeki zorlukların kaldırılmasını istediklerini ifade eden Fener şöyle konuştu: “Üretici çayı satarken üreticiden yüzde 1 oranında nakliye parası kesiliyor. Ben üretici olarak yaş çayımı tarlamdan devletin alım yerine kadar getirip teslim ediyorum. Sonra bu çayların oradan fabrikaya nakliyesinde üreticiden yüzde 1 oranında kesinti yapılıyor. Bunun nakliyesini neden ben ödüyorum. Bu açıkça haksız kazanç sağlamaktır. Bunun kaldırılmasını istiyoruz.”

Devletin geçmişte prim vererek köylüye çay diktirdiğini fakat şimdi alırken kota uyguladığını hatırlatan Fener, yaş çay alımında kotanın kaldırılmasını istediklerini dile getirdi. Fener, Türkiye’deki çay üretiminin tüketimi karşılamaya yeterli olduğunu, çay ithalatının durdurulması gerektiğini savundu.

Sektörle alakalı bazı sivil toplum kuruluşlarına üreticiden kesintiler yapıldığını söyleyen Fener, “Bu paraların üreticiye faydası ne olmuştur? Hangi sorunlarına çözüm olmuşlardır?” diye sordu. Fener, üreticinin sattığı çayın bir teminatının olması gerektiğini söyledi.

Üreticisinin özel sektöre sattığı çayın bedelinin hiçbir teminatının olmadığını iddia eden Fener sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreticinin bazı özel sektör firmalarına sattığı çayın hiçbir teminatı yoktur. Bu insanların sattığı ürünün bedelinin bir teminatı olmalıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yoktur. Buna bir düzenleme getirilmelidir. Geçmişte birçok kuruluş fabrikasını kapatıp gitmiştir ve birçok üretici parasını alamamıştır.” Fener, devletin kota uygulaması ile üreticiyi özel sektöre mahkum ettiğini sözlerine ekledi.