Çayyolu Tiyatrosu Başkentli tiyatroseverlerin hizmetinde

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ankara'nın en büyük sahnesi olan Çayyolu Tiyatrosu düzenlenen törenle sanatseverlerin hizmetine açıldı.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 10 yıl önce temeli atılan tiyatronun açılış töreninde Demirel’in mesajı okundu. Bakan Koç ve diğer katılımcılar Refik Erduran’ın kaleme aldığı, Murat Atak’ın yönettiği ”Elele” adlı oyunu izledi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Koç, 1991 yılında Siirt Valisi iken temelini attığı bir kültür merkezini 2005’de bakanlığı döneminde açmanın yine kendisine nasip olduğunu kaydederek, buna sevindiğini, ancak bir yandan da devlet adına üzüldüğünü söyledi. Ankara’nın bir tiyatro binasına daha kavuşacağı müjdesini veren Bakan Koç, önceden başlanan bütün kültür merkezlerini 2 yıl içerisinde bitirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Bakan Koç, “Türkiye Cumhuriyeti’nin şanına yakışan bir opera binasının temelini de yakında atmayı planlıyoruz. Ankara’yı bir kültür başkenti konumuna getirmek en büyük hedefimiz” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mine Acar törende bir konuşma yaptı. ’81 ile tiyatro’ projesi ile Türkiye’nin her yerindeki vatandaşları tiyatroyla buluşturduklarını belirten Acar, Çayyolu Tiyatrosu’nun hizmete açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu, bu tiyatronun Devlet Tiyatroları’nın kendisine ait ilk ve tek binası olduğunu söyledi.

Sahnenin temeli atıldığında dönemin Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Bozkurt Kuruç, projenin kendisinin genel müdürlüğünden sonra devam etmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Havai fişekler eşliğinde yapılan açılışta Ankaralı sanatseverler oyunları rahatça izleyebilecekleri bir sahneye sahip olmanın mutluluğunu yaşadı.