CDU bu seferde “vicdan testi” yerine “vatandaşlık testi”nde ısrarlı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki "vicdan testi" uygulamasına mesafeli yaklaşmaya başlayan diğer eyaletlerdeki Hıristiyan Demokrat Birlik Partili hükümetlerin bu sefer de değişik başka birşey üretti.

Kamoyunun gündemini haftalardır meşkul edip ülkedeki Türk ve diğer Müslüman göçmenlerin tepkisini çeken eyaleti tarafından yürürlüğe konan testle ilgili “Berliner Zeitung” gazetesine açıklamalarda bulunan CDU’lu Aşağı Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı Uwe Schünemann “Alman olmak isteyen, Anayasa’yı tanımak zorunda.” dedi.

CDU’nun Alman vatandaşı olmak isteyen Müslümanlar için uygulamaya konan “vicdan testi”nden farklı olarak herhangi bir din mensubiyetine bakılmaksızın tüm göçmenler için geçerli olması talep edilen “vatandaşlık testi”nde ısrarcı olması, Almanya çapındaki tüm parti teşkilatları tarafından tam destek görmesi bekleniyor. “Sorular yöneltmek yerine değerleri benimsetmek daha mantıklı” şeklinde konuşan Schünemann, Alman vatandaşı olmak isteyen yabancıların Volkshochschule diye tabir edilen okullarda Alman devleti ve Anayasasının temel prensipleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini ve sözü edilen kursların bir testle sonuçlandırılmasını istediğini belirtti.

Bu arada “vatandaşlık testi” teklifi CDU’lu Federal Meclis grubu Başkan yardımcısı Wolfgang Bosbach, Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Volker Bouffier ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Bavyera Eyalet İçişleri Bakanı Günther Beckstein tarafından destek gördü. Schünemann tarafından “yabancıların uyumu” adıyla hazırlanan 10 maddelik vatandaşlık paketi yarın Koblenz şehrinde partinin ülke çapındaki içişleri bakanlarının bir araya gelmesiyle yapılacak toplantıyla karara bağlanacak.