Çek Cumhuriyeti’ne kuru üzüm Polonya’ya helva ihraç ediyor

Türk tedarikçilerin ürünlerini Avrupa'da tüketicilerle buluşturan Tesco Kipa, Slovakya'ya kuru incir, Çek Cumhuriyeti'ne kuru üzüm, Polonya'ya da helva ihraç ediyor.

Türk tedarikçilerin ürünlerini Avrupa’da tüketicilerle buluşturan Tesco Kipa, Slovakya’ya kuru incir, Çek Cumhuriyeti’ne kuru üzüm, Polonya’ya da helva ihraç ediyor. Marketin katkılarıyla tedarikçiler bir senede Polonya’ya 200 tondan fazla kültür balığı (çipura, levrek ve alabalık) sattı. İngiltere dahil Avrupa ülkelerinden Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’ya ise senelik 750 ton balık ihraç edilmesi hedefleniyor.
Extra formatını Türkiye’ye getiren Tesco, İstanbul’da ilk süpermarketini açarken, müşterilerin her türlü ürünü bulmasına dayanan geniş hipermarketlere odaklanıyor.
Geçen senenin önemli gelişmelerinden biri Türk müşterilerin ilk defa Extra formatıyla tanışmalarıydı. Bu formata uygun olan Balçova ve Denizli Tesco-Kipa mağazaları müşterilerden büyük bir ilgi gördü. Taleplere bağlı olarak satış alanları 10 bin metrekareye çıkarılırken, tekstil ve elektronik reyonlarıyla Extra mağazaları tüketicilere 35 bin ayrı ürün arasından tercih yapma imkanı sundu.
Kipa, Balçova ve Denizli mağazalarını iyileştirmek için sadece mağazaların yapısal donanımına, yeni ürün türlerine ve reyonlarına değil, elemanlarına da yatırım yaptı. 100’den fazla kişiye istihdam yaratan firma, personelinin bir bölümünü mağazalardaki yeni hizmet birimleri konusunda eğitim görmek üzere İngiltere’ye gönderdi.
ENFLASYONUN ALTINDA FİYATLAR
Tesco Kipa, gıda ve bakkaliye ürünlerini Türkiye’deki ortalama enflasyon oranının 5 puan altındaki ortalama fiyatlarla tüketiciyle buluşturuyor. Elektronik cihazlar, elektrikli küçük ev aletleri ve tekstil ürünleri enflasyon ortalamasının oldukça altındaki bedelleri ile dikkat çekiyor.
CEO Paul Ritchie, Türkiye piyasasında büyümeyi devamlı kılmayı amaçladıklarını belirtirken tecrübelerini tüketicilerin hizmetine en uygun biçimde sunacaklarını dile getirdi. Ritchie şunları kaydetti:
“Geçen sene müşterilerimiz yerli tüketicilere uygun biçimde sunduğumuz uluslararası deneyimimizin faydalarını gördü. Türkiye piyasasına getirdiğimiz yenilikler son derece başarılı oldu. Örneğin, ekim ayında İzmir’de Extra formatındaki ilk mağazamızı açtığımızda mağaza müşterilerimizden büyük rağbet gördü. Daha yakın tarihlerde ise Clubcard müşteri bağlılığı programımıza ilk iki haftada 250 bin müşteri üye oldu. Türkiye’de yatırımlarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Büyüdükçe müşterilerimize yenilikler sunmayı, onları mükemmel bir alışveriş yolculuğuna çıkarmayı ve bağlılıkları için ödüllendirmeyi sürdüreceğiz.”