Celal Güzel: Davanın hukukla alakası yok

Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, ''AK Parti'ye açılan davanın hukukla alakası yoktur'' dedi.

Memur-Sen Trabzon İl Temsilciliği tarafından düzenlenen, ”Hukuk Devleti ve Türkiye’nin Demokrasi Pratiği” konulu konferansta konuşan Güzel, Türkiye’nin demokrasi ile yeni tanışmadığını ama hala sembolik olarak yaşadığını savundu.

Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken en büyük dayanak olarak Milli Egemenliği aldığını belirten Hasan Celal Güzel, ”Maalesef milletten destek alarak kurulan devlet, şimdi millete sırtını dönmeye başladı. Cumhuriyet’in bazı dönemlerinde ve şimdi milli egemenlik belirli bir azınlığın hakimiyeti olarak kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

Güzel, siyasi partiler yasasının acilen değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bir dönem ben de milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasından yanaydım ama şimdi şiddetle karşıyım. Çünkü zaman zaman hukuksuzluğun hukuk adına yapıldığı ülkemizde, biri sizin konuşmanızı (laikliğe aykırı) diye nitelendiriverir. Sonuçta halkın çoğunluğunun oyu ile geldiğiniz koltuktan polis eşliğinde savcılığa götürülürsünüz. Başbakan da götürülür. Demokrasi, hukukta eşitlik bu şekilde olmamalı. AK Parti’ye açılan davanın hukukla alakası yoktur. Aslında yargılanan AK Parti değil, Türk milletidir. Türk milletinin iradesidir. Halkın yarısı bir partiyi seçecek ama bundan memnun olmayanlar gazete kupürlerini delil gösterip partiyi kapatacak. Dünyanın yalnızca birkaç ülkesinde uygulanan parti kapatmanın önüne geçilmeli. Bunun için de siyasi partiler yasası acilen değişmelidir. AK Parti davası ne olur diye hiç kimse merak etmesin. 367 konusunda ne olduysa, şimdi de o olacaktır.”