Çelebi: Dershanelerin kapatılması üç açıdan sakıncalı

Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) Başkanı Vecdi Çelebi, Türkiye gündemine gelen dershanelerin kapatılması konusunun ticari, eğitim ve hukuksal yönden sakıncalı olduğunu söyledi.

Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) Başkanı Vecdi Çelebi, Türkiye gündemine gelen dershanelerin kapatılması konusunun ticari, eğitim ve hukuksal yönden sakıncalı olduğunu söyledi.

Çelebi, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Arya Otel’de düzenlediği basın toplantısında, kanunlarla dershanelerin, yöntem ve metotlarının çizildiğini, tanım ve faaliyetleri belinlendiğini belirterek ” Son dönemdeki değişimlerle eğitim sistemi öğrencilere cevap veremez hale gelmiş, teknoloji çağında yaşayan öğrencilere öğretmenler yetişememiş, artan sınavlar öğrencilerde kaygı seviyesini yükseltmiş ve dershaneler gerçeğini ortaya çıkarmıştır.” dedi.

Bazı bölgelerde dershanelerin özel okula gidemeyen, özel ders alamayan, orta ve dar gelir grubunun elindeki tek altennatif olduğunu dile getirerek ” Özellikle Anadolu’nun ücra köşelerinden dershaneye ve okuma salonlarına giderek, en iyi okulların burslu bölümlerini kazanmışlardır. Bu da öğretimde doğu ve batının eşitlik göstergesidir. Eğitimde fırsat eşitliği varsa eğer, bu hak çocuklarımızın ellerinden alınmamalıdır. Dershaneleri kapatmakla eğitim sistemi kendiliğinden düzelmeyecek, sistemdeki boşluk daha da açılacaktır. Özel ders ihtiyacı ortadan kalkmayacak ve kapatmak kontrolsüz oluşumlara yol açacaktır.” şeklinde konuştu.

Hali hazırda Türkiye’de 3 bin 644 dershanede öğretmen, personel ve aileleri ile birlikte 250 bin kişinin geçindiğini, böyle bir sektörü kapatarak ne amaçlandığını soran Çelebi ” Dershanelerde hali hazırda öğrenci sayısı 833 bin 153’dir. Dershaneleri kapatarak eğitim eşitliği adı altında bu kadar gencimizi özel ders tuzağının içine çekilmesini arzu etmiyoruz. Dershaneye 2000-3000 TL arasında bir ücreti yıl içerisinde taksitlendirme ile ödeyen veliler, şimdi ya 8-20 bin TL arasındaki özel okullara yönelecek yada özel ders vermek için saatine 100 TL peşin ödemeye başlayacaktır. Bu da kayıtışı bir istihdam ile vergi kaybına neden olacaktır. Her yıl bütçemiz cari açık dengesizliği yaşarken bu nasıl finanse edilecektir?” diye konuştu.

Dershanelerde okuyan 800 bin öğrencinin bakanlık yönetmeliğinden dolayı 80 bini ücretsiz veya yarı burslu okuduğunu hatırlatan Çelebi, şunları kaydetti: “Bu rakam belki batı illerimiz için çok mana ifade etmemektedir ancak doğu illerimizde başarılı ve zeki öğrenciler için burslu okumak hayatlarında sahip oldukları en değerli ve çıkar yoldur. Biz 80 bin gencimizi bu fırsattan ve haktan maruz bırakarak onları Doğu illerinde öğretmeni olmayan okul sınıflarına mı muhtaç bırakacağız? Dershanelerde eğitim gören ve üniversiteyi kazanan öğrenciler girdikleri üniversitelerde branş eğitimi alarak bizlerin talebi olan iş gücüne destek olmaktadırlar.

Milli eğitim bakanlığının iç denetim yapısı tarafından hazırlanan raporda doğu illerine tayin edilen 5 bin öğretmenden sadece bine yakını tayin olduğu ilinde kalmakta ve öğretmenlik görevini yerine getirdiğini hatırlatan Çelebi “Okullarımızda öğretmenimiz yok iken, öğrencilerin hayatta tek sığınağı ve ümidi olan etüt merkezlerini ve dershaneleri kapatmak bu öğrencileri farklı çıkar gruplarının eline bırakmak demektir.” ifadesini kullandı.

Hali hazır durumda, eğitim sisteminde oturmamış yapısı ve orta gelir gurubunun çocukları için tek çıkar yol olarak gördüğü dershanelerin kapatılma durumu SAGİAD Yönetim Kurulu olarak kendilerini ve dershaneci üyelerimizi üzdüğünü vurgulayan Çelebi ” Konuyla ilgili gerekli çalışmaların MEB ve Dershaneler tarafından ortak bir çalışma ile düzenlenmesini umut ediyoruz. Bu kanunun, İş dünyası olarak ülkemize demokrasimizin gelişmesinde ciddi bir engel olarak görmekteyiz. Hükümetimizin ve bakanlığımızın bu görüşleri dikkate alarak hatada ısrarcı olmamalarını ümit ediyoruz.” dedi.