Çelik: Avrupa Birliği bizim için hedeftir almazlarsa paşa gönülleri bilir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Avrupa Birliği (AB) bizim için vazgeçilmez bir hedeftir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Avrupa Birliği (AB) bizim için vazgeçilmez bir hedeftir. Onlar sonunda bize deseler ki, ‘Nüfusunuz fazla, kusura bakmayın göze alamıyoruz.’ Paşa gönülleri bilir.” dedi.

    Çelik, Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) meclis toplantısına katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nde değinerek, “Avrupa Birliği bizim için vazgeçilmez bir hedeftir. Onlar, sonunda bütün müzakereler bütün her şey yapıldı bize deseler ki, ‘Nüfusun fazladır, kusura bakmayın göze alamıyoruz.’ Paşa gönülleri bilir. Ama biz demokratik kriterlerimiz, ileri demokratik standartlara sahip olmamızla biz Avrupa Birliği hedeflerini mutlak suretle yakalamak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

    Partisinin iktidarı dönemindeki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Çelik, 2002’de Türkiye’nin 230 milyar dolarlık milli gelire sahip olduğunu, geçen yılsonunda milli gelirin 800 milyar dolara yaklaştığını, 2012 bütçesinin 1,5 katrilyon lira düzeyinde gerçekleştiğini kaydetti. Çelik, ”Türkiye, dolar bazında yüzde 300 gibi bir artış sağladı” dedikten sonra şöyle devam etti: ”Kişi başına düşen gelire bakıyorsunuz, 3 bin dolarlardan 10 bin doların üzerine çıkıldı. 2002’de asgari ücret 184 liraydı, o günkü şartlara göre 120 dolar ediyordu. Bugün asgari ücret 420 dolar, 750 liraya yaklaştı. Artış var mı, yok mu? Olmadığını söylemek insafsızlık olur.”

    Çelik, konuşmasında Temel ile Dursun arasındaki fıkrayı da anlattı: “Temel ile Dursun ikisi de suç işlemiş. Hapse girmiş ikisi de idama mahkum olmuş. İdam mahkumlarına son arzularını sorarlar. Huzura çağrılmışlar. Önce Temel’e sormuşlar, ‘Temel, senin son arzun nedir.’ Temel boynunu bükmüş, ‘Anamı görmek istiyorum’ demiş. Dursun’a ‘Senin son arzun nedir?’ diye sormuşlar. (Temel onun düşmanı ya Dursun’un…) Dursun, gözlerinin içine kin dolu bakışlarla bakmış. ‘Temel anasını görmesin.’ demiş. Şimdi böyle ‘Temel anasını görmesin’ gibi bir hastalığımız var. Bu hastalıklardan kurtulmamız gerekiyor. Türkiye ne durumda şuanda, buna şöyle bir bakmamız gerekiyor. Ekonomik olarak ne durumda, sosyal olarak ne durumda, sosyal devlet olarak ne durumda, sanayimiz ne durumda, ticaretimiz ne durumda…”

    Hüseyin Çelik, işsizlik konusuna da değindikten sonra, şunları kaydetti: “Bakanlığım esnasında hep söyledim bizim Van’da, Vanlıların söylediği çok hoş bir laf var. Der ki ‘Sen ağa, ben ağa ya bu ineği kim sağa.’ Kimse inek sağmaya talip değil, herkes süt içmeye talip.” Çelik, bazı belediyelerin büyükşehir olmasına değinerek, “Efendim büyükşehir oluşturuyorsunuz, eyalet sistemi kuruyorsunuz. Başkanlık sistemi oluşturuyorsunuz, demek ki eyalette de geçeceksiniz.” ifadelerini kullandı. Çelik, buradaki toplantının ardından partisinin il teşkilatını ziyaret etti.