Çelik: ‘Baskın yapılıp evlilik cüzdanı sorulacak’ algısı gerçeği yansıtmıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, öğrenci evlerine yönelik toplumda oluşturulmaya çalışan 'evlere baskın yapılıp, evlilik cüzdanı sorulacak' algısının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, öğrenci evlerine yönelik toplumda oluşturulmaya çalışan ‘evlere baskın yapılıp, evlilik cüzdanı sorulacak’ algısının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında, kızlı erkekli öğrenci evleri konusundaki düşünceleri sorulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, meselenin özünde yasal altyapısı olmayan ev apartların olduğu vurgusunda bulundu. Çelik, bu yöndeki raporların Başbakanlığa kadar ulaştığını ifade ederek, hotel statüsünün yanı sıra pansiyon, yurt, apart otel statülerin bulunduğunu kaydettikten sonra, ‘ev apart’larla ilgili mevzuat boşluğu olduğunu söyledi. ”Bunlar son derece istismara açıktır.” diyen Çelik, bunların günlük kiralanmasının yanında haftalık, hatta saatlik bile kiralandığını aktardı.

Bakan Suat Kılıç’a, yurt yapımının artırılması yönünde talimat verildiğini kaydeden Çelik, ‘karşı cinslerin ya da birden fazla kız veya erkeğin kaldığı evleri polis basıp bunlara evlilik cüzdanı soracak, değillerse bunu suç sayacak’ şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, bunun yanlış olduğunu vurguladı. Çelik, ”Hukuk devleti suç kavramı ile ilgilenir. Din, günahla ilgilenir. Töre, örf, adet ayıp kavramı ile ilgilenir. Devlet bir adım atacağı zaman onun ‘suç’ olup olmadığına bakar. Türkiye’de reşit olan, bırakın üniversite öğrencisini, nikâh yapmadan birlikte diyebilir. AK Parti olarak biz bunu tasvip etmeyiz. Ben kızımın, oğlumun bu şekilde yaşamasına müsaade etmem. Bu benim tercihimdir. Biz muhafazakâr ve demokrat bir partiyiz. Bizim demokratlığımız başka kişilerin tercihlerine ve hayatları tanzim etme biçimine saygılı olmayı gerektiriyor. Netice itibariyle demokrasi çoğulculuğu emreder.” şeklinde konuştu.

“KANUNİ DÜZENLEME APART EVLERE YÖNELİK”

Kanuni düzenlemenin yapılması konusunun apart evlerle ilgili olduğunun altını çizen Hüseyin Çelik, ”Bazı evler, bazı apartlar terör örgütlerinin yuvası olarak kullanılıyor. Bu yönde şikayetler var. Komşuları rahatsız edici yapılanmalar olabiliyor. Oralar fuhuş yuvası haline getirilmişse zaten şu andaki mevcut kanunlarımız da bunun üzerine gitmeyi gerektirir.” şeklinde konuştu.