Çelik: CHP ve MHP darbecileri aday gösteriyor biz darbecileri deşifre edenleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP ve MHP'nin aday listelerine göndermede bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP ve MHP’nin aday listelerine göndermede bulundu. Çelik, “Milletin tepesine balyoz indirmeyi planlayanları getirip listelerine koyuyorlar. Biz de mafyanın, cuntanın ve çetelerin kirli çamaşırlarını ve senaryolarını yazıp bunu deşifre eden, milletin önüne koyan Şamil Tayyar gibi insanları aday yapıyoruz. Aramızdaki fark bu.” dedi.
AK Parti Gaziantep milletvekili adayları Grand Hotel’de düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda 12 aday da özgeçmişlerinin okunmasının ardından, kendilerini tanıtarak, gerçekleştirmeyi planladıkları projelerle ilgili konuşma yaptı. Toplantıda konuşan AK Parti’nin birinci sıra adayı Hüseyin Çelik, Şamil Tayyar’ın kendisine listedeki sırasıyla ilgili yaptığı espriyi hatırlattı. Çelik, “Biraz önce ben kürsüye çıkmadan önce Şamil Bey bir espri yaptı. Dedi ki bir numaralı. Dedim ki Şamil Bey, sen Ergenekon uzmanı olduğun için hep bir numaraya kafayı takmışsın. Ergenekon’un bir numarası kim diye bir kitap yazacak Şamil Bey. Ben Ergenekon’un bir numarası değilim dedim. Gaziantep milletvekilliği adaylığının bir numarasıyım. Onu karıştırmayalım dedim.” ifadelerini kullandı.
CHP ve MHP’nin milletvekili adayı listelerine de göndermede bulunan Çelik, şöyle konuştu: CHP ve MHP, çete, mafya, cunta ve darbe suçlamasıyla karşı karşıya olanları ve yakalanıp hapse atılmış insanları getirip listesine, önemli yerlere koyuyor. Ergenekoncuları getirip listeye koyuyor. Milletin tepesine balyoz indirmeyi planlayanları getirip listelerine koyuyor. Biz de mafyanın, cuntanın ve çetelerin kirli çamaşırlarını ve senaryolarını yazıp bunu deşifre eden, milletin önüne koyan Şamil Tayyar gibi insanları aday yapıyoruz. Aramızdaki fark bu işte. “Konuşmasında seçim beyannamelerine de değinen Çelik, “Beyannamemizde ileri demokrasi dedik. Bu memleketi silah zoruyla hazırlanmış, darbe anayasalarından kurtarmaya yemin ettik. Yola çıktık ve Allah lütfederse, milletimizin teveccühü devam ederse Türkiye’ye yeni bir anayasa kazandıracağız. Bu bizim önemli iddiamızdır. Demokrasimizin standartlarını yükselteceğiz.” diye konuştu.

“DERİN YAPILAR TASFİYE EDİLMESEYDİ, BU SALONDA OTURMUYOR OLACAKTINIZ”
AK Parti’nin üçüncü sıra adayı Gazeteci Şamil Tayyar da geçirdiği sıkıntılı günlere değinerek, “Ciddi sağlık problemleri yaşadım. Bir ara tansiyonum 16’yı geçtiği dönemler de oldu. Doktora gittik tahliller yaptırdık. Bize dediler ki, bu senin hastalığın bir şekilde Ergenekon hastalığıdır. Senin bu stresten kurtulman gerekir. Sonra durdum düşündüm. Dedim ki, benim bu korkularla yüzleşmem gerekir. Yani bu örgütün bana verebileceği en büyük zarar nedir? En fazla canımı almaktır. Eğer ben canımı feda etmeye hazırsam, beni ne ile korkutabilirler? İnanan insan için ölüm bile yenilgi değilse, o zaman bizim sonuna kadar bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Sekreter arkadaşıma dedim ki; ‘Bana 2 saat süreyle telefon bağlamayacaksın.’ Oturdum ve köşe yazımı yazdım. İçimden ne geldiyse, yüreğimden ne koptuysa tüm fırtınaları 3 bin vuruşluk bir makaleye döşedim ve şu başlığı attım: Öldürtmezseniz namertsiniz.” açıklamasında bulundu.
Ergenekon’la mücadele konusunda hükümetin kararlı adımlar attığının altını çizen Tayyar, “Siyasi iradenin bu konuda güçlü bir kararlılığı olmasa, başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi bir desteği olmasa, bu mücadele asla bu noktalara kadar gelmezdi. Gelmezdi ve ne olurdu? Aslında bunun cevabını hepimiz biliyoruz. Bu basit 3-5 çeteyle mücadele gibi algılanmasın. Eğer bu derin yapılar tasfiye edilmeseydi, sizler muhtemeldir ki bu salonda oturmuyor olacaktınız. AK Parti diye bir parti belki de siyasi hayatını devam ettirmiyor olacaktı. Belki de sayın genel başkanımız, Başbakanımız cezaevinde olacaktı. Bakın çok açık söylüyorum. Çünkü geçmişte biz bunları yaşadık. Maalesef demokrasi tarihimizin bozuk sicili, bu tür karanlık senaryoların hayata geçme ihtimalini her zaman gözümüzün önüne getirmiştir.” şeklinde konuştu.
Siyasete girme sürecini de anlatan Tayyar, şöyle konuştu: “Dedim ki kendi kendime yıllardır olaylara tanıklık yapıp yazıyorsun. Artık tanıklık yapma dönemi bitti. Tarihi yazan değil, yapan kadroların içinde yer almak gerekiyor. Onun için ben de siyasete girdim. Allah bizi mahcup etmesin.”
Konuşmaların ardından, AK Parti Gaziantep milletvekili adayları birlikte fotoğraf çekilerek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.