Çelik CHP’ye sert çıktı

MEB'in bütçe toplantısında gerilim yaşandı. CHP'liler komisyonu terketti.

Plan ve Bütçe Komisyonu, dün Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2007 yılı bütçesini görüşmek üzere AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba başkanlığında toplandı. Daha toplantı başlar başlamaz, Bakan Çelik’in “gensoruya cevaplar” adlı kitapçığının dağıtılmasına CHP’liler tepki gösterdi.

KONUŞMA KAVGASI

Ardından CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Çelik’in sunuş konuşmasından önce söz almak istedi. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Açba, üyelere sunuştan sonra söz hakkı vereceğini söyledi. Tartışma alevlendi. Çelik’in, bakanlığının bütçe sunuşunu yapmaya başlamasının üzerine de CHP’li milletvekilleri komisyonu terk etti. CHP’li Kılıçdaroğlu, çıkışta Bakan Çelik’i eleştirdi: “Sayın Bakan, son Milli Eğitim Şurası’yla laik, demokratik, sosyal, hukuk devletine dinamit koyma girişiminde bulunmuştur. Böyle bir bakanı dinleme tahammülümüz yoktur” dedi.

ÇELİK’TEN YANIT

Milli Eğitim Bakanı Çelik ise, bakanlığının 2007 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunmadan önce, CHP’li milletvekillerinin salonu terketmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her zaman demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirttiğini ifade eden Çelik, Cumhuriyetin, Türkiye’nin binlerce yıllık tarihi içindeki en büyük kazançlarından birisi ve vazgeçilmez olduğunu söylediğini ve bundan sonra da bunları söylemeye devam edeceğini anlattı.

LAİKLİK DERSİ…

Çelik, “Laik eğitime zarar verecek hangi davranış olursa olsun, öncelikle Milli Eğitim Bakanı olarak ben, Hükümet ve bütün bürokrat arkadaşlarım buna karşı duracaktır. Laiklik, kimsenin, Ahmet’in, Mehmet’in teminatında değildir. Laikliği halkımızı bölmek, kamplaşmalara yol açmak, gerginlik konusu yapmak üzere değil, bütünleştirici bir unsur olarak görüyoruz. Kimseden laiklik dersi almaya ihtiyacımız yoktur.” Bakan Çelik’in sunuş konuşmasının ardından CHP’li vekiller komisyona geldi. Bu arada YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in komisyona katılmaması tartışmalara neden oldu.

ABDEST SUYUNU ÖVEN KİTABA CEZA KESİLDİ

MEB, Ortaöğretim 11. sınıflarda okutulan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” kitabında, abdest suyunun sağlığa iyi geldiği ifadeleri nedeniyle yazarlara ihtar cezası verildiğini, kitabın da okutulmasının engellendiğini açıkladı. CHP’li Mustafa Özyurt’un soru önergesini cevaplandıran Bakan Çelik, “Abdest suyu alyuvarları artırır. Sağlığa yararlıdır” ibaresinin bulunduğu “Bunları Biliyor musunuz?” başlıklı metinle ilgili kitabın yazarlarına ihtar cezası verildiğini belirtti. Çelik, “Sözkonusu metnin öğrencilere okutulmaması için önlem alınmıştır” dedi.