Çelik: Çözüm için seri adımlar atılmalı

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Almanya'da din ve dil eğitimi konusunda sorunlar yaşandığını ifade ederek, ''Dil ve din konuları insan hakları bağlamında son derece vazgeçilmez konular." dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Bakanı Maria Böhmer ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Faruk Çelik’i makamında ziyaret etti.

Tarihin iki ülkeyi birbirine yaklaştırdığını belirten Bakan Çelik, üst düzey ziyaretlerin de sorunların çözümü açısından faydalı olduğunu kaydetti.

Almanya’daki Türklerin uyumu ve 2007 yılında çıkan Almanya Göç Yasası ile ilgili sıkıntılara işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

”Uyum açısından özellikle bu göç yasası çerçevesinde Almanca dil zorunluluğu, Almanya’da aşılabilecek bir konudur. Kuralların Almanya’da konması yani müeyyideler, Almanca’nın öğrenilmemesi halinde Almanya’dan geri gönderilmesi şekline dönüştürülebilir. Bunları daha önce de konuştuk. Yani Almanya’ya gelsin, aile birleşimi temel insan hakkıdır, aile birleşimi sağlansın belirli bir süre eğer netice alınamazsa o zaman uygulanması gereken bir müeyyide olarak ele alınması doğrudur diye düşünüyorum.

Dil ve din konuları insan hakları bağlamında son derece vazgeçilmez konular. Dolayısıyla bunların sürüncemede kalması, çözüme dönük seri adımlar atılmaması, anlamsız, gereksiz, farklı tartışmaları da gündeme getiriyor.”

Din konusunun önemine de işaret edene Bakan Çelik, ”İslamın doğru kaynaktan doğru öğretilmesi birinci hedef olmalı, çünkü böyle olursa dinler arası diyalog ve birlikte yaşama konusunda hiç bir sorun yaşanmaz” görüşünü dile getirdi.

Bakan Çelik, mesleki eğitim ile ilgili standartların belirlenmesi konusunda da TÜrkiye’nin katkı sağlayabileceğini söyledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın kurulduğunu anımsatan Çelik, onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen kuruluş yasası ile ilgili olarak ”haksız ve yersiz değerlendirmeler yapıldığını” söyledi. Bakan Çelik, 155 ülkede yaklaşık 5 milyon vatandaşın bulunduğunu belirterek bu düzenlemenin önemine de işaret etti.