Çelik: ‘Milliyetçilik nutuk atmakla olmaz’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, milliyetçiliğin Türk insanının refahını ve mutluluğunu artırmak olduğunu söyledi.

Beraberinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile karne dağıtım töreni, okul açılışı ve değerlendirme toplantısı için Çorum’a gelen Bakan Çelik, şehirdeki yoğun programının ardından Anitta Otel’de verdiği “Küreselleşme Sürecinde Türkiye” konulu konferansta önemli açıklamalarda bulundu. Dünya ile yarış yapmalarının bazı kesimler tarafından yanlış algılandığını söyleyen Hüseyin Çelik, ‘milliyetçilik’ konusu üzerinde durdu. Milliyetçilik sloganıyla yola çıkanların sadece konuştuklarını ifade eden Çelik, “Konuşmakla bir şey olmaz, icraat gerekir. Türkiye’de bazı gelenekler değişiyor. Türkiye dünyaya ayak uyduruyor. Türkiye hem komşularıyla hem Avrupalılarla ve Asyalılarla yakın ilişki kurmak ve ulusal çıkarlarını korumak durumundadır,” dedi.

Milliyetçiliğin insanların huzurunu, refahını, gelirini en üst düzeye çıkarmak ve Türkiye’nin ufkunu açmak olduğunu anlatan Bakan Hüseyin Çelik, “Öyle bir ortam oluşturacaksınız ki insanlar dini inancına, etnik yapısına ve yaşadığı bölgeye bakmaksızın bu ülkenin vatandaşı olmakla iftihar edecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla insanımızı iftihar eder hale getirdiğimiz zaman, 73 milyonun hepsini bu topraklara bağlamışız demektir. Esas milliyetçilik Türk insanının refahını ve mutluluğunu artırmaktır. Yoksa nutuk atmak çok ucuzdur. Milliyetçilik budur; lafla değil, icraatla yapılmalı ve gösterilmelidir,” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünyada yöneten ve idare eden idarenin yanında olacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümet olarak hiçbir zaman ‘ipekböceği politikası’ izlemeyeceklerini ifade etti. Çelik, “Dünyada küreselleşme diye bir olgu var. Sevseniz de sevmezseniz de var. Dünyadan kopamayız. ‘Kendimiz kalacağız, kendimiz olacağız’ diyemeyiz. Yöneten ve yönlendiren idarenin parçası olacağız. Bizim antenlerimiz dünyaya açık olacak. İpekböceği politikası yapmayacağız. İpekböceği biliyorsunuz kendi etrafında döner ve sonra ördüğü sistemin içinde ölür. Biz bunu ülkemize reva görmeyeceğiz,” ifadelerini kullandı.

“AB’YE ÜYE HİÇBİR ÜLKE BAĞIMSIZLIĞINI YİTİRMEDİ”

Avrupa Birliği sürecinde yaşanan gelişmeleri eleştirenlere tepki gösteren Hüseyin Çelik, AB’ye üye olan hiçbir ülkenin bağımsızlığını ve kimliğini yitirmediğini kaydetti. Çelik, Fransız Parlamentosu’nun sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yasa tasarısı hazırladığında bir kişinin yanına gelerek, “Sayın Bakan, okullarda Fransızca’yı yasaklamayı düşünmüyor musunuz” dediğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Hayır, daha da güçlendirmeyi düşünüyorum diye karşılık verdim. Fransa’daki kamuoyunu kendi lehime çevirmem için çok iyi Fransızca bilenlere ihtiyacım var. Sen o adamı düşman ilan etsen de onun konuştuğu dili bilmek zorundasın. Türkiye’de kaç tane Ermenice bilen var? İşte politika budur.”

Konferansa AK Parti Çorum Milletvekilleri Agah Kafkas, Ali Yüksel Kavuştu, Muzaffer Külcü, Murat Yıldırım, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Vali Yardımcıları Fatih Damatlar, İsmail Çorumluoğlu, Ankara’dan gelen Milli Eğitim Genel Müdürleri, resmi daire müdürleri, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.