Çelik rektörlere sert çikti

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, bazi rektörlerin Van YYÜ'de yasanan olayin ardindan Adalet Bakanligi'na gitmelerini elestirerek, ''adaletin aranacagi yer mahkemelerdir'' dedi.

Adalet Bakani Cemil Çiçek’in, olayin ardindan rektörler kendisini ziyaret edince, ‘Rektörler bakanligi basti’ dedigini ifade eden Tomanbay, ”iddianamenin hazirlanmasi için Enver Arpali’nin ölümü bekleniyordu’ diye sordu.

Tomanbay’in bu sözlerine hükümet adina yanit veren Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, Van YYÜ’de yasanan olaylarin adli olmayan boyutunun söz konusu olmadigini söyledi ve ”adaletin aranacagi yer, Adalet Bakani’nin makami degil mahkemelerdir, hukuktur” diye konustu.

CHP’liler, Çelik’in, ”düsmüs insani itmemek ugruna…” diye baslayan sözlerini tamamlamasina izin vermeyerek, bu sözlere tepki gösterdi.

Bakan Çiçek’in, ‘rektörler bakanligi basti’ seklinde bir söz söylemedigini de belirten Çelik, Türkiye’de terör örgütünce bir kargasa çikarilmak istendigini söyledi.

Bakan Çelik, bir gazetede YYÜ Rektörü’nün odasindaki masanin çekmesinde bazi kisilerle ilgili bilgiler bulundugu yönünde haber yer aldigini animsatarak, ”üniversiteler, jurnallik ve hafiye sisteminin kuruldugu yerler degildir, bilimsel arastirmalarin yapildigi yerlerdir” dedi.

CHP’den Çelik’e elestiri

Terör ve yargi konulari konusulurken Içisleri ve Adalet bakanlari yerine, Çelik’in açiklama yaptigini belirten CHP Grup Baskanvekili Haluk Koç ise, ”Milli Egitim Bakani mi, yoksa Van’dan sorumlu bakan mi? O kadar sig degerlendirmeler yapiyor ki…” dedi.

Koç, Çelik’in, artan terör olaylarini, Türkiye’nin ekonomik olarak iyiye gitmesine baglamasini da elestirdi. Haluk Koç, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bir bakaninin terör olaylarina bu baglamda yaklasmasina laf bulamiyorum” dedi.

Koç, CHP terör konusunda genel görüsme yapilmasini istediginde iktidarin bundan kaçtigini öne sürerek, ”böyle bir olaydan kaçmak yakisti mi?” diye sordu.

”Lütfen terörü iyi degerlendirin. Bu kafayla degerlendirirseniz, çok yanilirsiniz” diye seslenen Koç, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in ”ulema”’ konusundaki açiklamalarinin da ‘yanlis’ anlasildiginin ifade edildigini söyledi.

Koç, ”bir yanlis olur, iki yanlis olur. Yapmayin, sonra tümü külliyen yanlis olur” diye konustu. Haluk Koç, Çelik’in karsisindakini ‘taciz etme’ konusunda usta bir kisi oldugunu öne sürerek, Çelik’in, Yücel Askin hakkinda ‘düsmüs bir kisi hakkinda yorum yapmam’ seklinde açiklama yapmasini ‘gaf’ olarak degerlendirdi.

Söz tekrar Çelik’te

Tekrar söz alan Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik ise, CHP Grubu’nu terörden medet ummakla itham etmedigini söyledi.

Bu tür söylemlerle, terörden medet uman insanlarin ekmegine yag sürülmemesini isteyen Çelik, Koç’un kendisi için söyledigi, ‘sig ve gaflet’ degerlendirmesini aynen iade ettigini belirtti.

Konusmalara hükümet adina cevap verdigini kaydeden Çelik, ‘nöbetçi bakan görmedim’ tabirinin sik olmadigini ifade etti. Çelik, ”kimin sig olduguna millet bakiyor. Millet her seçimde sizden hesap soruyor” diye konustu.