Çelik; ‘Şer güçleri amacına ulaşamayacak’

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, yerelde ve genelde Türkiye'nin şantiye haline döndüğünü, ülkenin istikrara kavuştuğunu ifade ederek, bu mutluluğu bozmak isteyen şer güçlerin amacına ulaşamayacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘ulaştıran ulaşım’ projelerine bir yenisi daha eklendi. 6 mahalleyi birbirine bağlayan, kentin doğu yakasının Şevket Yılmaz Hastanesi’ne kesintisiz ulaşımını sağlayan ve Ankara Yolu’nun yoğunluğunu azaltacak olan Ortabağlar Köprüsü’nün temeli törenle atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Şevket Yılmaz Hastanesi’nin yanında, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü arkasında yer alan Kaplıkaya Deresi üzerinde yapılacak 85 metre uzunluğundaki geliş-gidiş 3’er şerit olarak projelendirilen Kaplıkaya Deresi’nin temel atma törenine yaptığı konuşmada, “Ulaşım projelerimizle Bursa’ya nefes aldırıyoruz” dedi.

Yıllardır kentin doğusunda kalan Yıldırım’ın ihmal edildiğini, bundan dolayı da bu ilçedeki sorunların diğerlerinden daha fazla olduğunu ifade eden Başkan Şahin, “Bu yüzden, kavşak inşaatlarına ilk önce Yıldırım’dan başladık ve Yüksek İhtisas Kavşağı’nı 120 günde tamamladık. Polis Okulu Kavşağı’nı da eylül ayında bitireceğiz. Kent girişlerini güzelleştirme çalışmalarına Yıldırım’dan başladık. Emirsultan Meydanı’nı kamulaştırma işlemlerini bitirdik. Teleferik Projemizi hayata geçirdiğimizde, Yıldırım yeni bir cazibe merkezine kavuşacak. Eğitim ve Çiçek Caddesi 2006 çalışma programımızda. Eğitim Caddesi’nin devamını sağlayarak Güllük Ortabağlar Caddesi’ni açacağız. Bunun için 15 milyon YTL bütçe ayırdık. Bugün temelini atacağımız bu köprü de Güllük Ortabağlar Caddesi’nin Ankara Yolu’na bağlanmasını sağlayacak. Doğu Yakın Çevre Yolu’nun Samanlı ile Otosansit arasındaki 5 kilometrelik bölümünde kamulaştırmalarımızı tamamladık. Yolun yapımını 13 Nisan’da ihaleye çıkartıyoruz. BursaRay B etabı çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. BUSKİ’nin altyapı çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor” diye konuştu. Şahin ayrıca Yıldırım Belediyesi’nin Kaplıkaya Cazibe Merkezi Projesi’ne de 2 milyon YTL katkı sağlayacaklarını da belirtti.

Şahin, Ortabağlar Köprüsü’nün Kaplıkaya Deresi’nin ayırdığı Erikli, Esenevler, Yiğitler, Fidyekızık, Bağlaraltı ve Ortabağlar mahallelerini de birbirine bağlayarak, bölgede yaşanan ulaşım sıkıntısını sona erdireceğini dile getirdi. Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortabağlar Mahallesi’nde oturan bir vatandaşımız yıllardır Şevket Yılmaz Hastanesi’nin karşısında olmasına rağmen hastaneye 3- 5 kilometre dolaşarak gidiyordu. Bu köprü ile artık hastaneye giderken, Ankara Yolu’na inmek ya da yukarı çıkmak zorunda kalmayacak. Ayrıca köprüyle Ankara Yolu’na da alternatif güzergah sağlayacağız. Ulaşım projelerimizle Bursa’ya nefes aldırıyoruz. ‘Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil’ sözünü düstur edindik. Bu yüzden Bursamız için yapımını gerçekleştirdiğimiz kavşak, yol düzenlemeleri ve oluşturduğumuz alternatif güzergâhlarla ‘ulaştıran bir ulaşım’ sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz.”

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik ise yerelde ve genelde Türkiye’nin şantiye haline döndüğünü, ülkenin istikrara kavuştuğunu ifade ederek, bu mutluluğu bozmak isteyen şer güçlerin amacına ulaşamayacağını söyledi. Türk Milleti’nin artık olayların daha iyi farkına vardığının altını çizen Çelik, “Eskiden un vardı, şeker vardı. Fakat helvayı yapacak usta yoktu. Şimdi helvayı yaptık ve yiyoruz. Fakat birileri ağzımızın tadını kaçırmaya çalışıyor. Bunlar amaçlarına muvaffak olamayacaklar. Çünkü milletimiz olayları artık daha iyi teşhis ediyor. Bundan dolayı huzurumuzu bozmak isteyen şer güçlerinin Türkiye’ye giydirmek istediği elbiseyi elimizin tersiyle iteceğiz” şeklinde konuştu. Çelik ayrıca geçmiş yılların yükünün üzerlerinde olmasına rağmen mazeret üretmeden hem hükümetin, hem de yerel yönetimlerin Bursa’nın biriken sorunlarına bir bir çözüm ürettiğini de sözlerine ekledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya ise, felsefelerinde insana hizmet anlayışının yattığının altını çizerek, Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü düstur edindiklerini belirtti. Çetinkaya, valilik yaptığı dönemden bugüne kadar Bursa’nın çok geliştiğini, kentin belediyecilikte en yoğun hizmetini de bu dönemde aldığını dile getirdi.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de, ilçelerine yaptığı yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e teşekkür etti. Konuşmaların ardından Ortabağlar Köprüsü’nün temeli AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Milletvekilleri Zafer Hıdıroğlu ve Faruk Anbarcıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve AK Parti Bursa İl Başkanı Hayrettin Çakmak tarafından atıldı. Şahin, temel atma töreninde köprünün üstlenici firmasının sahibi ile yaptığı pazarlıkta inşaatı eylül ayında bitirme sözü aldı.