Çelik’ten akademisyenlere zam müjdesi: Maliye ve YÖK çalışmada son aşamaya geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, akademisyen maaşlarının düzenlemesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, akademisyen maaşlarının düzenlemesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Akademik personelle ilgili Maliye Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) arasında devam eden toplu sözleşme sonrası başlayan çalışmanın son aşamaya geldiğini vurgulayan Çelik, “Başbakanımızın da açıkladığı gibi kısa süre içinde bununla ilgili kapsamlı bir açıklama ve yasal düzenleme gerekiyorsa yapılacağını ifade etmiş olayım.” dedi.

Çelik, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakanlık binasında gerçekleşen toplantıda Koncuk ile birlikte Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ve Türk Büro Sen Yönetim Kurulu Üyesi Osman Eksert de yer aldı.

“KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİN 123 TL ZAMLA 2014 YILINI GEÇİREBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Ziyaretlerinin temel amacının geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte yapılan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda ilgili kanuni düzenleme yapılması talebi olduğunu belirten Koncuk, “Geçmiş torba yasada Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) kararları hayata geçmedi hiçbir karar hayata geçmedi. Sayın Başbakanın ifade ettiği şekilde önümüzdeki süreçte çıkacak yasa çalışmaları içinde kamu çalışanlarının beklentilerine uygun düzenlemeler yapılmalı.” diye konuştu. Düzenlemelerden en önemlisinin ek zam talebi olduğunu vurgulayan Koncuk, “Kamu çalışanlarına 123 TL zaman yapıldı, aile ve çocuk yardımı eklendiğinde ortalama devlet memuru maaşını 2 bin 400 lira olarak değerlendirdiğimizde ortalama memur maaşlarında 5,2 zaman demektir bu. Şu an enflasyon oranı 7,2 yedi aylık enflasyon oranı. Bir yıllık enflasyon oranı 9,84. Bu ay enflasyonunun daha da yüksek çıkacağı düşünüyoruz elektrik ve doğalgaza zam ve doların artışı ile birlikte. Bu ekonomik şartları içinde kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin 123 TL zamla 2014 yılını geçirebilmesi artık mümkün değildir. Hükümetin çalışmaları içinde hakim ve savcılara bin 155 TL zam yapma da var takdirle karşılıyoruz. Hakim ve savcılarımıza zam yapılsın ama diğer kamu çalışanlarına emeklilerimize de zam yapılsın.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Koncuk, sendika olarak hazırladıkları raporu Çelik’e sundu.

Kamu çalışanlarıyla ilgili 2 dönem toplu sözleşme yaptıklarını ifade eden Bakan Faruk Çelik ise şunları söyledi:

“Bu sürecin son derece önemli olduğunu gerek tüm taraflar gerekse biz bakanlık ve hükümet olarak ifade ediyoruz. Önemli bir adımdır ve gelişmedir. Bu 2 sözleşmede de önemli kazanımlar elde edildi. Süreç içinde sistem daha sağlıklı bir şekilde oturacak ve toplu sözleşme süreci bekleneni verecek inancındayım. Toplu sözleşmede geçtiğimiz yıl taban aylığına zam yapıldı bugüne kadar oransal zam yapılırken 2014 yılı için taban aylığı zammı gerçekleştirildi. Net olarak 123 TL, emeklilere ise 146 TL bir yansıması oldu. Buradan farklı değerlendirmeler yapılabilir. Enflasyon farkının alınmayış oluşu kamu çalışanları açısından bir dezavantaj görülebilir, gerek emeklilikteki ikramiye açısından yansımaları gerekse tavan aylığının yükselmesi ve bundan sonraki oransal artışların yeni bu taban aylığı üzerinden yapılması sürekli bir kazanım olarak ele alınmalı. Yapılanı tümden yanlış değerlendirmeyi doğru bulmuyorum taban aylığa yapılan artışın kamu çalışanları açısından ve gelecek açısından önemli olduğu inancı içerisindeyim.”

Akademik personelle ilgili Maliye Bakanlığı ve YÖK arasında devam eden toplu sözleşme sonrası başlayan çalışmanın son aşamaya geldiğini vurgulayan Faruk Çelik, “Başbakanımızın da açıkladığı gibi kısa süre içinde bununla ilgili kapsamlı bir açıklama ve yasal düzenleme gerekiyorsa yapılacağını ifade etmiş olayım.” dedi.

SORUNLARI AKTARMAKLA KALMIYOR NETİCELENMESİ KONUSUNDA BİR MÜCADELE VERİYORUZ

4-C’lilerle ilgili çok mücadele verdiklerini ve gelinen noktada artık 4 C’lilerin iş güvencesi sorununun ortadan kalktığını aktaran Çelik, “11 ay mı 10 ay mı çalışacaklar tartışması yok artık. 12 ay çalışma imkanına kavuştular. Ayrıca her yıl sözleşme durumları da yok. Emekli oluncaya kadar C’liler çayaşabilecekler. İlave düzenleme de getirdik mesleklerine göre bir yönlendirmenin de kamuda görevlendirme yapılırken mesleklerinin de dikkate alınması yönünde düzenlemeyi de yasaya koyduk. Geldiğimiz tablo da 4 C’lilerle ilgili düne baktığımız zaman son derece önemli. Artık 4 A, B C şeklinde tabi bu statülerin azaltılması hepimizin dileği ama aradaki haksızlıklar ve eşitsizliklerin giderilmesi çok daha önemli. Bu anlamda aile yardımı alamayan 4 C’liler geçen toplu sözleşme de aile yardımını alma noktasına geldiler. Toplu sözleşme masasında olması zaten önemli bir kazanım. 4 C’liler önümüzdeki Ağustos ayında da masasında olacak olan bir konu. İnanıyorum ki toplu sözleşme masaları konuların daha da sağlıklı bir noktaya seyrine vesile olacağı inancı içindeyim.” açıklamalarında bulundu.

Bazı konuları toplu sözleşme masasında hallettiklerini, halledilmeyenlerle ilgili Kamu Personel Danışma Kurulu’nda değerlendirme yaptıklarını anlatan Çelik, “Aslında toplu sözleşme bir anda hazırlık oluyor. Ama takdir edersiniz ki 3 milyon kamu çalışanından bahsediyoruz. Bununla ilgili kamu maliyesi açısından bu konuların dikkate alınması kamu maliyesi dikkate alınmadan yapılacak çalışmaların başka sorunlar açacağı düşüncesiyle hassas yürütülen bir konu. İnşallah bu kamu personel danışma kurulunda ele aldığımız bizim de sık sık bakanlar kuruluna taşıdığımız taraflarla görüştüğümüz bazı konu başlıklarıyla ilgili bir çözümün sağlanması konusunda biz mevcut önümüzde iş sağlığı güvenliği benzeri düzenlemeler içinde yer alması taraftarı olduğumuzu bununla ilgili çaba içinde olduğumuzu ama bir konsensüsün sağlanması adına buradaki tüm çalışmalarımızı ilgili yerlerde yalnız aktarmakla kalmayıp neticelenmesi konusunda bir mücadele veriyoruz.” dedi.
CİHAN