Çelik; ‘Yatırımlar rasyonel bir şekilde yapılmalı’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitime yapılan yatırımların rosyonel bir şekilde, en yüksek verimi gözeterek yapılması gerektiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda e- yatırım projesinin tanıtım toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Çelik, MEB’in yatırım yapan yatırımcı kurumlar arasında ilk üç arasında yer aldığını kaydetti. Eğitime yılda 4 katrilyonluk yatırım yapıldığını söyleyen Çelik, bu yatırımların rasyonel bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. Çelik, “Hatır, gönülle, birilerinin yönlendirmesi ile okul yapma dönemi tarih oldu” diye konuştu. Popilist yaklaşımlardan ötürü hiç ihtiyaç olmadığı halde ‘dağa, kıra, bayıra’ bir yığın okul yapıldığını söyleyen Çelik, “Bazı yerlere kasabaların sığabileceği büyüklükte okullar yapılmış. Bunlar seçim yatırımları için hayata geçirilmiş” dedi. Çelik, 1990’lı yıllardan bu yana Devlet Planlama Teşkilatı’nın yatırım programına girmiş, fakat ihalesi bile yapılmamış 269 proje olduğunu vurguladı. Bazı yerlere hiç ihtiyaç olmazken, beş- on öğrenci için okullar inşa edildiğini belirten Çelik, söz konusu öğrencilerin eğitim sorunlarının mobil okul projesi ile giderileceğini dile getirdi. Çelik, mobil okul projesinin ihale sürecinin bitmek üzere olduğunu belirterek, 120 taşınabilir okulun yakında hizmete gireceğini açıkladı.

E-yatırım projesi ile hangi ile ne kadarlık bir eğitim yatırımı yapılması gerektiğinin bilgisayar ortamında belirleneceğini kaydeden Çelik “Kamu kaynaklarında israfı ve savurganlığı sıfıra indirecek bir çalışma yapıldı. Biz Türkiye’de okulların haritalarını çıkartıyoruz. Aralarındaki mesafeyi belirliyoruz. Demografik hesapları buna göre yapıyoruz, nüfus hareketlerini de hesaba katarak Türkiye’de gerçek anlamda bir e- yatırım hamlesi başlattık” şeklinde konuştu.