‘Çelik yelek giymeyi teklif ettiler giymedim’ (Özel)

TBMM önünde başına silah dayayarak polisi alarma geçiren şahsı AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ikna ederek silahını teslim etmeye ikna etti.

TBMM önünde başına silah dayayarak polisi alarma geçiren şahsı AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ikna ederek silahını teslim etmeye ikna etti. Şahsa yaklaşırken polisin kendisine çelik yelek giymeyi teklif ettiğini ancak, kendisinin giymediğini ifade eden Aydemir, “Allah, eğer bizim canımızı orada o şekilde alacaksa yapacak bir şey yok zaten.” dedi.

Sabah saatlerinde TBMM’nin Dikmen kapısında hareketli dakikalar yaşandı. Dolandırıldığını öne süren bir şahıs kendisini araca kilitleyip, kafasına silah dayayarak hareketli dakikalar yaşanmasına neden oldu. Bu sırada polis ekipleri de alarma geçti. Şahsı ikna edebilmek için çok sayıda polis devreye girdi. Tam bu sırada Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı için Meclis’e gelen AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir olaya müdahale etti. AK Partili vekil şahısla konuşarak silahını teslim etmeye ikna etti.

O an yaşadıklarını Cihan Haber Ajansı’na anlatan Aydemir şunları söyledi: “Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı için Meclis’e giriş yapacaktım. Olağanüstü bir kalabalık görünce olayın ne olduğunu sorduk arkadaşlara. İntihar girişimi olduğunu söylediler. İçeri gireceğim sırada arkadaşlar bana belki ikna edebileceğimi söylediler. Ben de elimden geleni yapabileceğimi söyledim. Arabadan indim. Şahsın bulunduğu araca yaklaştım. Aracın camını da fazla açmamıştı. Camı açmasını istedim. Görüşmek istediğimi söyledim. Etrafta polis olmadığını ve kimsenin kendisine yaklaşmayacağını söyledim. Polisin etrafında olmadığını görünce camı açtı. Başladık konuşmaya. Silahı kafasından indirmesini ve dizinin üstüne koymasını istedim. Silahı indirdi ve başladık konuşmaya. 20 dakika falan sürdü. Arkadaş kendisinin mağdur olduğunu, dolandırıldığını, bayağı bir çile çektiğini, eşini ve çocuklarını babasının evine gönderdiğini söyledi. Biz de kendisine intihar etmenin bir çare olmadığını, her şeye rağmen yaşamaya değer olduğunu, Rabbim herkesi bir şekilde imtihan ettiğini ve ölmenin çare olmadığını anlattım. Güzel bir diyalog oldu aramızda ve arkadaşımız polise silahını teslim etti. Bir çay içtik. O emniyette ifade vermeye gitti, biz de buraya geldik.”
Daha önce böyle bir deneyim yaşayıp yaşamadığı yönündeki soruya ise Aydemir, “Bizim silahla işimiz olmaz. Daha önce böyle bir deneyim yaşamamıştım. Allah eğer bizim canımızı orada o şekilde alacaksa yapacak bir şey yok zaten. Hiç aklıma gelmedi öyle bir şey zaten. ‘Çelik yelek giydirelim mi?’ diye polis teklif etti ama ‘Giymeyeceğim’ dedim. Her vekil bu şekilde yaklaşır kanaatindeyim. Arkadaşımızın intihar etmemiş oldu. İntihar etmediğinden dolayı çok sevinçliyim. Silahı bana doğrultacağı aklıma gelmedi. Bizim niyetimiz belli, yardımcı olacağız. Ateş edecekse edecek, Allah canımızı bu şekilde alacaksa alacak yani.” şeklinde yanıtladı.