Çelik’e saldıran şahıs offshorzede çıktı

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik'e silahlı saldırıda bulunan İrfan Subaşı isimli zanlı offshorzede çıktı.

Partisinin Nilüfer ilçe kongresine geldiği sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik’in sol ayak baldır kısmından tek kurşun yarasının olduğu, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. AK Parti Bursa İl Başkanı Hayrettin Çakmak, doktorların ameliyata bile gerek duymadığını belirterek, “Çok şükür önemli bir şeyi yok. Sağlığı çok iyi. Gecesi gündüzüyle Bursa için çalışan bir siyasetçinin vurulmasını nefret ve şiddetle kınıyorum” dedi.

Yapılan araştırmada İrfan Subaşı isimli zanlının, İmar Bankası’nda 27 milyar lirasını kaybettiği, parasını alabilmesi için çıkarılması gerekli kanun maddesinin çıkarılmamasından Faruk Çelik’i sorumluğu tuttuğu, bunun için saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi. Çelik’in kardeşi Osman Çelik, olay yerinde sinir krizleri geçirirken devreye giren polis ekipleri, ağabey Çelik’i sakinleştirmeye çalıştı.

FARUK ÇELİK KİMDİR?

1956 yılında Artvin Yusufeli’nde Yaşar ve Hasile Çelik çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Çelik, Bursa Yüksek İslam Enstitüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Enstitüsü Eğitimi’ni tamamladı. Liselerde Arapça öğretmenliği yapan Faruk Çelik, uzun yıllar serbest ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili olunca Bursa siyasetinin en etkili ismi durumuna geldi. Gerek Başbakan’a yakınlığı, gerekse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde üstlendiği görev; Faruk Çelik’i AK Parti’nin Bursa’daki patronu konumuna getirdi. Uzun yıllar Necmettin Erbakan’la siyaset yapan Çelik, İnegöl ilçesinde de 2 dönem belediye başkanlığı yaptı.