Çelik’ten YÖK Başkanı’nın ‘yasaklar kalkmalı’ sözüne destek

Bakan Hüseyin Çelik, YÖK Başkanı Özcan'ın, ''Üniversitede yasaklar kalkmalı'' açıklamasına destek verdi.

Bazı rektörler yeni başkanın açıklamalarına destek verirken, bir bölümü ise “Yasaklardan kasıt türban ise ortada mahkeme kararları var” sözleri ile tepki gösterdi.

Yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hedeflerini, “İki vizyonum var biri yasakların kalkması, diğeri de bilimselliğin artması” sözleriyle açıkladı.

Özcan’ın sözlerine ilk destek Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik “Tabii ki yasaklar kalkmalı” sözleriyle Özcan’a destek verdi. Böylece uzun bir aranın ardından ilk kez YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı ortak noktada buluştu.

Peki üniversitelerin başındaki isimler yani rektörler ne düşünüyor?

YÖK Başkanı’na tam destek Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu’ndan geldi. Terzioğlu, “Üniversiteler özgürlük alanıdır. YÖK Başkanı’nın ifadelerini olumlu değerlendiriyorum” dedi.

Ancak bütün rektörler bu görüşte değil. Yeni YÖK Başkanı karar alırken çevresinde rektörler olacak. Rektörlerin bir bölümünün değerlendirmeleri ise yeni başkan ile çelişiyor.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran:
“Bütün yasaklardan kasıt başörtüsü ise bu ne YÖK Başkanı’nın ne de YÖK Genel Kurulu’nun yetkisindedir. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarında türbanın siyasi görüşün simgesi olduğu açıkça belirtildi. Kimse bu kararları yok sayamaz”

İTÜ Rektörü Faruk Karadoğan:
“AİHM’in kararlarının her zaman ve her koşulda önemsenmesi gerekir. Avrupa Birliği’ne katılım sürecindeki Türkiye’nin bu noktayı gözardı etmemesi gerekir”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli:
“Gelecek olan düzenlemenin ne olduğuna bakılması gerekir. İfadenin içinin açılması gerekiyor. Yasaklardan kastımız ne bunu bilmek lazım. Türkiye bir hukuk devletidir. Üniversiteler hukuk kurallarını uygular”

YÖK Başkanı henüz rektörlerle buluşmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen YÖK Başkanı henüz rektörlerle bir araya gelmedi.

Şimdi gözler yapılacak ilk Rektörler Komitesi toplantısına çevrildi. Yeni YÖK Başkanı ile rektörler arasındaki ilk temas bu toplantıda sağlanacak.