Cem Uzan; ‘Aylık kazancım yok’

Cem Uzan, mahkemede aylık kazancının olmadığını söyledi.

Uzan Grubu Şirketi olan Mavi A.Ş.’den Genç Partiye bağış adı altında 20 tirilyon lira aktarıldığı iddiasıyla “Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet” ettiği ileri sürülen partinin Genel Başkanı Cem Cengiz Uzan, siyasi hasımları olan AK Parti tarafından asılsız suçlamalara maruz kaldığını söyledi. Uzan, mahkeme hakiminin aylık kazancı, taşınmaz malı ya da telefon numarasını söylemesi şeklindeki sorulara “Yok” şeklinde cevap verdi.
İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Genç Parti Genel Başkanı Cem Cengiz Uzan, Ufuk İlkiz ve Adnan Kalafat ile avukatları katıldı. Diğer 14 sanık duruşmaya gelmedi.

Duruşma hakimi sanıklara, Uzan Grubu’na ait Mavi Ulaştırma ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş. tarafından Genç Parti’ye yapılan usulsüz bağış nedeniyle suçlandıklarını hatırlattı. Savunmasını mahkemeye yazılı olarak sunan sanık Uzan, hakkında yapılan suçlamaları reddetti. Suçlamayı yapan kişinin Adalet Bakanlığı’nda görevli bir bürokrat olduğunu belirten Uzan, “Bu bürokrat, Adalet Bakanı’ndan aldığı talimatla hakkımda asılsız suçlamada bulunmuştur. AK Parti de malum Genç Parti’ye hasım bir siyasi partidir. Siyasi bir hesaplaşmadır bu. Oysa ‘Siyasi Partiler Kanunu’na göre partilerin hesabı, Anayasa Mahkemesi tarafından incelenir ve denetlenir. Suça konu olduğu iddia edilen 2002 yılı ve hatta 2003 yıllarına ilişkin hesaplarımız, Adalet Bakanlığı tarafından incelenmiş ve bir usulsüzlüğe rastlanmamış ve bu da bize bildirilmiştir.” diye konuştu.

Sanık Cem Uzan, yasa gereği her partiye yapılması gereken yardımlarda Maliye Bakanlığı, Genç Parti’ye ödenmesi gereken yardımın yapılmaması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu, ancak bu talebin yerinde görülmeyerek reddedildiğini söyledi. Bu olayların, mevcut iktidar partisinin husumetinden kaynaklandığını belirten Uzan, bu davanın da ‘çamur at izi kalsın tarzı’ girişimlerden biri sonucu açıldığını ileri sürdü.

Sanık Ufuk İlkiz de, savunmasını mahkemeye yazılı olarak verirken, diğer sanık Hasan Kalafat ise Mavi A.Ş. Medya Park şirketinde muhasebeci olarak çalıştığını ve yapılan bağış konusunda herhangi bir bilgisi olmadığını söyledi.

İddianamede, Mavi Ulaştırma şirketinin hissedarları olan sanıkların, Genç Parti organlarına avans yolu ile 20 trilyon lira kaynak aktararak Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet ettikleri ileri sürülüyor. Genç Parti lideri Cem Cengiz Uzan’ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.

1 Temmuz 31 Aralık 2002 tarihleri arasında işlendiği iddia edilen suçla ilgili olarak Mavi Ulaştırma ve Haberleşme Hizmetleri AŞ’nin hissedarları arasında Ahmet Yılmaz, Yusuf Bozan, Hasan Kalafat, Erkan İşler ve Cavit Uzun’un sanıklar arasında yer aldığı, diğer sanıklar Cem Uzan, Mehmet Orhan Uğuroğlu, Şükrü Karadağ, İsmail Yavuz Onursal, Metin Öner, Ufuk İlkiz, Hacı Ahmet Baş, Mehmet Ali Akgül, İsa Esen, Fevzi Aksoy, Sadrettin Balman ve İsmail Hakkı Kuran’ın ise Genç Parti’nin yöneticileri ve bu partide çalışan kişiler olduğu iddia edildi.

Duruşma, ifadesi alınamayan sanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Uzan duruşma çıkışında, AK Parti Grup Başkan vekili Salih Kapusuz hakkında yaptığı bir şikayetle ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi. Uzan, Çeaş ve Kepez’e el konulmasından sonra Kapusuz’un, katıldığı Kayseri’liler gecesinde “Yılanın başını ezeceksin” şeklinde söz sarfettiğini ve bu sözleri kendisini hedef alarak hakaret amacıyla sarfettiğini söylemişti.

İfadesinin ardından adliyeden çıkan Uzan, basın mensuplarının, “Amcanızın kefalet ücreti konusunda bir girişimde bulundunuz mu?” şeklindeki soruları cevapsız bırakarak özel otomobiliyle adliyeden ayrıldı.