Cem Uzan neyi açıklayacak?

Cem Uzan, seçime 3 gün kala büyük bir siyasi bomba patlatacak.

Önümüzdeki hafta çarşamba veya perşembe günü yapacağı açıklama ile Türk halkının Erdoğan’ın nasıl bir insan olduğunu göreceğini iddia eden Uzan; “Açıklamamı yapınca herkes gerçeği görecek, Başbakan’ın yalanı ortaya çıkacak” dedi.

Genç Parti Başkanı Cem Uzan, seçime 3 gün kala büyük bir siyasi bomba patlatacağını açıkladı. Önümüzdeki hafta çarşamba veya perşembe günü yapacağı açıklama ile Türk halkının Erdoğan’ın nasıl bir insan olduğunu göreceğini iddia eden Uzan; “Açıklamamı yapınca herkes gerçeği görecek, Başbakan’ın yalanı ortaya çıkacak” dedi.

Cem Uzan, seçimden üç gün önceye kadar bekleyeceğini, çünkü bu durumu sonuna kadar kullanmak niyetinde olduğunu belirtti. O zamanlamayla açıklama yapıldığı takdirde, seçmen sandıkların başına gittiğinde açıklamasının yaratacağı sallantı kafalarında taze olacak diye düşündüğünü anlattı.

Cem Uzan ile Başbakan arasındaki Hakan Uzan odaklı atışma bir süredir devam ediyordu. Başbakan Erdoğan, kendisinin Hakan Uzan ile yaptığı özel görüşmede, Cem Uzan’ın kardeşinin, kendilerine ÇEAŞ ve Kepez’in geri verilmesini istediğini söyledi. Başbakan bu isteğe karşı da; “Siz önce borçlarınızı ödeyin, sonra bunu tartışırız” diye cevap verdiğini belirtti. Cem Uzan bunun üzerine Başbakan’ın yalan söylediğini, çünkü o görüşmenin yapıldığı tarihte henüz ÇEAŞ ve Kepez’e el koyulmamış olduğunu söyleyerek; ‘El koymadıkları malı nasıl geri vereceklermiş ki’ diye sordu.

Yaptığımız görüşmede Uzan, Başbakan’ın yalan söylediğinin tescil edildiğini, kendisinin yapacağı açıklama ile tüm gerçeğin ortaya çıkacağını vurguladı. Uzan, “Açıklama yapılınca Başbakan’ın bizden gerçekte ne istediği ortaya çıkacak ve halk Başbakan’ın ne tür bir insan olduğunu görecek” diye konuştu.

Açıklamanın yapılacağı gün, Türkiye’de siyasi bir çalkantı olacağını, bunun seçim sonucunu bile etkileyeceğini söyledi. Açıklamayı hemen yapması ısrarımıza karşılık, kendisinin bir oyun planı bulunduğunu, zamanlama üzerine düşünüldüğünü söyledi.

Bu zamanlamaya uymakta kararlı olduğunu vurguladı.

Cem Uzan ile görüşmemiz evinde gerçekleşti. İlk önce İzmir gezisinde otobüsüne davet etmişti. Ben de seve seve katılacağımı, Başbakan dahil her davette bulunan siyasinin gezisine heyecanla katıldığımı, kendi seçim gezisindeki havayı da merak ettiğimi söylemiştim. Ancak daha sonra görüşmemiz Genç Parti tarafından Uzan’ın evinde olarak değiştirildi.

Ben de son havayı almak için bu davete uydum ve evde görüştük. Uzan kritik açıklaması dışında, partisinin İzmir’den birinci parti çıkacağını, orada CHP’nin oylarını artıramadığını söyledi. İstanbul ve Ankara’da da oylarını ikiye katladıkları takdirde TBMM’de güçlü bir şekilde temsil edileceklerini söyledi. İbrahim Tatlıses’in partilerine oy ivmesi kazandırdığını belirten Uzan, Tatlıses faktörünün İstanbul oylarını da olumlu etkilediğini vurguladı.

Tahmin ettikleri güçte TBMM’ye girdiklerinde gerek olduğu takdirde CHP ve MHP ile güç birliğine ve koalisyona dahi girebileceklerini söyleyen Uzan’ı kendinden çok emin ve rahat gördüm. Ben, Uzan’a “Başbakan’ı bu şekilde açıklamayla tehdit etmek sizi korkutmuyor mu?” diye sordum. “Neden korkutsun” dedi. Ben de; “İktidara yeniden gelirlerse yapacağınız açıklama yüzünden tekrar üstünüze gelirlerse bundan çekinmiyor musunuz?” diye açtım sorumu. Cem Uzan, “Yapacakları her şeyi yaptılar zaten. Yeni doğmuş çocuğuma bile dava açtılar. Siz emin olun; bu tartışmalar hiç olmasa dahi Başbakan yine aynı şekilde üzerimize gelir. O böyle bir insan işte. Ne demek istediğimi herkes açıklamamı yapınca görecek.”

Böylece gelecek hafta Uzan’ın yapacağını söylediği açıklamanın ne olabileceği tartışmalarının gündeme damga vurması bekleniyor. Açıklamasını ve buna Başbakan’ın vereceği cevabı merakla bekliyoruz.