Cem Uzan’a 31 yıl hapis istemi

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen fezlekeyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fethi Tosun, İmar Bankası davası ile ilgili soruşturmayı tamamladı.

İddianamede GP Genel Başkanı Cem Uzan’ın da 31 yıla kadar hapsi isteniyor.

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan, babası Kemal Uzan, kardeşleri Murat Hakan Uzan ve Ayşegül Uzan (Akay), amcaları Yavuz Uzan ve Bahattin Uzan’ın da aralarında bulunduğu 33 kişi hakkında, “suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak”, “zimmet”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “devlete karşı dolandırıcılık” suçlarından iddianame hazırlandı.

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen fezlekeyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fethi Tosun, soruşturmayı tamamladı.

Fezlekede çeşitli eksiklikler bulunduğa ve soruşturma dosyasının 5 yıla yakın bir zamandır Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’nda beklediğine dikkat çekilen iddianamede, zaman aşımı süresinin dolması yaklaştığından dosyanın iade edilmeden eksikliklerin bir ay gibi kısa bir sürede tamamlanmasına çalışıldığı belirtildi.

71 sayfadan oluşan iddianamede, suç konusu olduğu iddia edilen işlemler ayrıntılarıyla anlatılarak, İmarbank Off-Shore Limited Şirketi’ne 1 Ocak 2003 ile 3 Temmuz 2003 tarihleri arasında 31 bin 331 mağdurun toplam 410 milyon 495 bin 126 YTL, 16 milyon 53 bin 828 dolar ve 5 milyon 503 bin 430 euro, bin 113 mağdurun 33 milyon 318 bin 692 YTL, 78 müştekinin de 4milyon 111 bin 594 YTL yatırdığı bildirildi.

Paraları TMSF güvencesine soktular

Şüphelilerin, toplam 32 bin 444 mağdur ve 78 müştekiden toplanan bu paraları, kredi adı altında Uzan Grubu firmalara aktararak ve geri ödemeyerek dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen iddianamede, Uzan ailesi üyelerinin kaçmaya karar vermeleri üzerine şüphelilerin, 3 Haziran ile 3 Temmuz 2003’te bu mağdurlardan 10 bin 153’ünün paralarını İmarbank Off-Shore Limited’den İmar Bankası T.A.Ş mevduatına dönüştürdüklerine dikkat çekildi.

İddianamede, bu işlemle, mağdurların paralarının, TMSF güvencesine sokularak ödettirilmesinin ve Uzan ailesine karşı mudilerde husumet oluşmasının engellenmesinin amaçlandığı ve bu işlemin devlete karşı “dolandırıcılık” suçunu oluşturduğu vurgulanarak, İmarbank Off-Shore Limited’deki paraların çeşitli yöntemlerle Uzan Grubu firmalara aktarılıp kullanılmasıyla da “zimmet” suçunun oluştuğu belirtildi.

Bütün suçlar Uzanların bilgisi altında işlendi

Kemal Uzan ve “Uzan” soyadlı şüphelilerin, 1984 yılından itibaren el konulmasına kadar Türkiye İmar Bankası T.A.Ş’yi yönettikleri, burada doğrudan ve dolaylı olarak, devamlı “hakim hissedar” sıfatıyla ya da “resmi yönetici” olarak bulundukları anlatılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“İmar Bankası’nda işlenen tüm suçlar, Uzan soyadlı şüphelilerin emir, talimat ve kontrolü altında işlenmiş, İmar Bankası eksenli işlenen hiçbir suç ve eylemin Kemal Uzan ve yakınlarının bilgisi haricinde işlenmesi mümkün değildir.

Bankanın mahkeme kararıyla sabit olan 8.5 milyar YTL parasının tamamı, Uzan soyadlı hakim hissedarlarca ya doğrudan ya da TMSF tarafından yönetimine el konulan 230 civarındaki şirket aracılığıyla zimmete geçirilmiştir.”

İddianamede, Cem Uzan ile Ayşegül Uzan Akay’ın daha önceden haklarında dava açılmadığı hatırlatılarak, Cem Uzan’ın İmarbank Off-Shore’den kredi kullanan 87, Ayşegül Uzan Akay’ın da 33 şirkette değişik tarihlerde yönetici olarak görev aldığı bildirildi.

Cem Uzan’ın 2003 yılına kadar görev aldığı 4 şirketin kullandığı krediler ile 3 milyon 742 bin 768 doların zimmete geçirildiği öne sürülen iddianamede, “İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla İmar Bankası’na ilişkin yargılamada baba Kemal Uzan liderliğinde kurulmuş bir suç örgütü olduğunun kabul edildiği ve diğer bir kısım sanıkların da bu örgüte üye oldukları belirtilerek, mahkumiyet kararı verildiği” kaydedildi.

Bu mahkumiyet kararının Yargıtay 7’nci Ceza Dairesi’nce onaylandığı hatırlatılan iddianamede, şu görüşlere yer verildi:

“Bu suç örgütünün ana merkezi İmar Bankası, yan kolları da İmarbank Off-Shore Limited ve resmiyette kredi verilmiş görüntüsü yaratılmak için kurulmuş 230’un üzerindeki Uzan Grubu şirketleridir.

Bu örgütün yan kolu olan Uzan Grubu şirketlerden kredi adı altında, paraların aktarılması için kurulan 87 şirkette yönetici olan, aktarılan ve zimmete geçirilen paraların tamamı kendisine, babasına, kardeşlerine ve yakın akrabalarına giden bir şüphelinin, bankadaki görevinden ayrılması nedeniyle, bu suç örgütünün dışında tutulup, işlenen suçlardan sorumlu olamayacağının kabulü hem hukuk olarak, hem de vicdani olarak toplumun adalet beklentisini karşılamayacaktır.”

Cem Uzan’ın bankadan ayrılmasının sebebi

İddianamede, “Mahkeme kararıyla belirlenen suç örgütünün kurucusu olduğu kabul edilen Kemal Uzan, üyeleri Murat Hakan Uzan ve Yavuz Uzan ile Cem Uzan’ın uzun yıllardır fikir ve irade birliği içinde çalıştığı” savunuldu.

Cem Uzan’ın, “suç örgütünün faaliyetlerinin ileride devlet tarafından ortaya çıkarılması halinde kamuoyu önünde kendisinin aklanmasına yardımcı olabileceği düşüncesiyle” bankadaki görevinden ayrıldığı öne sürülen iddianamede, şöyle denildi:

“Bu nedenle bankadaki görevinden sadece resmi olarak ayrılmıştır, fiili olarak hiçbir zaman ayrılmamış ve bankaya el konulma tarihine kadar fiilen bankadaki hakim hissedar konumunu devam ettirip, banka yönetimini fiilen ve hukuken elinde bulunduran 3-4 Uzan ailesi mensuplarından birisidir.

Şüpheli Cem Uzan, bankaya el konuluncaya kadar baba Kemal Uzan’ın kurduğu suç örgütü içerisindeki fiili görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmiş birisi olmaya devam etmiştir.”

Cem Uzan’ın, Uzan ailesinde Kemal Uzan’dan sonra en etkili kişi olduğu, İmar Bankası’nda da gerçek kişi olarak babasından sonra en çok hisseye sahip bulunduğu belirtilen iddianamede, İmarbank Off-Shore Limited’deki tüm dolandırıcılık ve zimmet suçlarından birinci derecede sorumlu olduğu öne sürüldü.

İddianamede, hakkında takipsizlik kararı verilen Melahat Uzan’ın kredi kullanan şirketlerde yöneticilik yaptığına dair bilgiye ulaşılamadığı ifade edildi.

Ceza istemleri

Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan ve Cem Uzan’ın, “suç işlemek için örgüt kurmak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “devlete karşı dolandırıcılık” suçlarından 9 ile 31’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, aynı kişilerin “zimmet” suçundan ayrıca 21’er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması istendi.

Ayşegül Uzan Akay’ın da aralarında bulunduğu 21 şüphelinin, “suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “devlete karşı dolandırıcılık” suçlarından 8 ile 28’er yıl arasında hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, bu kişilerin de “zimmet” suçundan 21’er yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılmaları talebinde bulunuldu.

İddianamede, diğer 8 sanığın da “nitelikli dolandırıcılık” ve “devlete karşı dolandırıcılık” suçlarından 7 ile 25’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.