Cemevleri için son söz hukukçuda!

Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, bugüne kadar yapılan 7 Alevi çalıştayından sonra gelinen noktayı belirtirken cemevlerinin statüsü ve din dersi konusuyla ilgili alınan son kararı açıkladı.

Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, Alevi kanaat önderleri ile bir araya geldi. Çelik, toplantıda bugüne kadar yapılan 7 Alevi çalıştayı konusunda gelinen süreç hakkında karşılıklı değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Çelik, daha önce kararlaştırılan ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’ yerine sadece ‘Din Kültürü’ konulması konusunda yeni dönemde müfredata koyma ve cemevlerinin statülerinin belirlenmesi için uzman heyetler oluşturma kararı aldıklarını açıkladı.

Ankara’da Rixos Otel’de gerçekleştirilen yemekli toplantı yaklaşık 6 saat sürdü. Zaman zaman tartışmaların yaşandığı toplantının ardından bir açıklama yapan Bakan Çelik, çok verimli değerlendirme yaptıklarını söyledi. Toplantının temel amacının daha önce yapılan çalıştaylar hakkında katılımcılara süreçle ilgili vermek olduğunu, ancak konuların geniş bir şekilde ele alındığını anlatan Çelik, şunları söyledi: “57 Alevi kanaat önderinin yanı sıra çok sayıda konunun uzmanı bilim adamı arkadaşımızla bir araya geldik. Aslında birkaç saatlik yemekli, birkaç saatlik değerlendirme toplantısı düşünmüştük önümüzdeki süreçle ilgili. Fakat bütün konular enine boyuna dile getirildi. Toplantının ana konusu çalıştaylar bittikten sonra heyet üyelerini bilgilendirmek oldu. Sivas ziyaretimizi konuştuk ve Madımak’ta geldiğimiz noktayı izah ettik. Oranın kamulaştırılması ve otelin kapatılması noktasında bir görüş birliğimiz vardı. O konu ile ilgili çalışma başlattığımızı aktardık.”

Bakan Çelik, toplantıda cemevlerinin hukuki statüsü ve din dersi durumunu da ele aldıklarını söyledi. Bu konularda konunun uzmanlarından oluşan komisyonlar teşkil ettiklerini aktardı. Alevi çalıştaylarıyla ilgili raporun bir içinde şekilleneceğini bildiren Çelik, şöyle konuştu: “Daha önceki toplantılarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi yerine sadece Din kültürü olarak öğretilmesi kararı alınmıştı. Bununla ilgili yeni yeni dönemde müfredata yetiştirmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili değerlendirme yaptık. Çok genişçe görüşler ortaya kondu, ayrıca din eğitiminin anayasanın 24. maddesindeki din eğitimi konusunun da bir uzmanlar heyeti tarafından ele alınarak bunun neticelendirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Yine cemevlerinin statüsüyle ilgili hukukçulardan oluşan bir danışma biriminin oluşturulması ve bunun hukuk sistemimize nasıl uyarlanacağı konusunda seri olarak bir çalışmanın ortaya konması noktasında karşılıklı değerlendirmeler oldu. Herkesin hızlı davranmasını istedim. Din kültürü ile ilgili süreç önümüzdeki dönem yetişsin. Bu konuda genel bir değerlendirme ve konsensüs oldu.”