Cemil Çiçek: CHP karar verene kadar…

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, anayasa değişikliği için "uzlaşma" isteğini sürdüren CHP'nin daha önce uzlaşılan konularda bile adım atmadığını söyledi.

Ömer Şahin’in haberi…

Grubu bulunan bütün partilerin uzlaşmasıyla hazırlanan içtüzük değişikliğinin CHP tarafından bir yıldır askıda tutulduğunu hatırlatan Çiçek, anamuhalefet partisiyle uzlaşmanın zorluğunu şöyle açıkladı: “CHP ile uzlaşsan da olmuyor. Uzlaşma diyorlar; uzlaşınca adım attırmıyorlar. CHP kararını verene kadar Ali evlenir, Güllü de gelin olur.” Başbakan Yardımcısı Çiçek’in CHP’nin uzlaşma anlayışına örnek olarak gösterdiği İçtüzük Komisyonu’nda, bütün partilerden birer milletvekili bulunuyor. Komisyon, yeni içtüzüğü hazırlamadan önce 5 AB üyesi ülkede inceleme yaptı. Daha sonra mutabakatla hazırlanan metin siyasi parti liderlerine sunuldu. AK Parti ve MHP’nin sıcak baktığı uzlaşma metni konusunda CHP henüz bir adım atmadı.

“Sonsuza dek uzlaşma olmaz”

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 12 Eylül Anayasası’nı “ayıplı mal” olduğunu ve mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı görüşü savunan insanların elini taşın altına koymasını isteyen Çiçek, CHP ve MHP’nin tarihî bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu savundu. Yaşanan gelişmelere rağmen muhalefet partilerinden gelecek tekliflere açık olduklarının altını çizen Cemil Çiçek, ikinci tur oylama öncesinde yeni değerlendirme yapılabileceği mesajını verdi: “Ne zaman arzu ederlerse görüşürüz, müzakereye gerçekten açığız. Anayasa değişikliğini önce taslak olarak ortaya koyduk; değiştirdik. Teklif olarak Meclis’e getirdik; 11 değişiklik yaptık. Bu aşamada da yeni öneriler getirilirse oturur konuşuruz. Ben hazırlığımı yaparım, siyasi partilere uzlaşma için sunarım; ama bu uzlaşma ilanihaye ve sonuna kadar açık bir uzlaşma olmaz.”

Çiçek, Darbe Anayasa-sı’nın toptan değiştirilerek, yepyeni bir anayasa hazırlanmasına Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu söyledi. Normal olan bu talebi yerine getirmenin kolay olmadığını ifade eden Çiçek, “Yeni anayasa Türkiye’nin gündemine gelecektir. Ancak ben 30 madde için anlaşamadığım adamlarla yeni bir anayasayı nasıl yapacağım? O yüzden az da olsa bu değişiklikle hak ve özgürlükleri genişletiyoruz.” dedi. Çiçek, referanduma gidilmesi durumunda nasıl bir sonuç çıkacağına ilişkin, “Ben tahmin yapmam ama milletin kafası bizden daha net.” ifadesini kullandı.

ZAMAN