Cemil Çiçek: Dershaneler ihtiyaçtan çıktı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dershanelerin bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dershanelerin bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını söyledi. Çiçek, "Devlet, hükümet bu ihtiyacı başka formüllerle karşılayabiliyorsa o zaman mesele yok. Karşılanamıyorsa insanlar bunun başka formüllerini bulur." dedi.

Cemil Çiçek, Haliç Kongre Merkezi'nde Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi (İSTAM) tarafından düzenlenen Uluslararası İmamı Rabbani Sempozyumu'na katıldı.

Çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çiçek, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili, "Bu konuyla ilgili bir açıklama yaptım. Teknik bir konudur. Benim söyleyeceğim şudur; Türkiye'de dershaneler var. Geçmişte bir ihtiyaçtan dolayı dershaneler çıktı. Merkezi sınav sistemi çıktığında okullarda da yeterli öğretmen kadrosu her yerde aynı olmadığı için, bir kısım insanlar çocuklarını bu dershanelerde çocuklarını hazırlamak durumunda oldu. Geldiğimiz noktada bu bir ihtiyaçtı. Devlet, hükümet bu ihtiyaçları başka formüllerle, yaptıkları hazırlıklarla karşılayabiliyorlarsa neden dershanelere para verilecek? Bu ihtiyaç başka şekilde karşılanıyorsa o zaman mesele yok. Değilse, insanlar bunun başka formüllerini arayıp bulurlar. Ben ilkesel olarak bakarım. Öbür tarafı teknik konudur. Yazılanlar nedir bilmiyorum. Bilmediğim konuda da hüküm vermem doğru olmaz." ifadelerini kullandı.