Cemil Çiçek: İslam dünyası fetret devrini yaşıyor

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İmam-ı Rabbani Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada İslam dünyasındaki sıkıntılara dikkat çekti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İmam-ı Rabbani Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada İslam dünyasındaki sıkıntılara dikkat çekti. Çiçek, “Tam da böyle bir zamanda İmam-ı Rabbani Hazretleri ve benzeri ilim irfan sahiplerinin mesajlarının insanlığa ulaştırılmasında fayda var. Dış dünyaya yansıyan görüntüler itibariyle İslam dünyası bir fetret dönemi yaşıyor.” dedi.

16. ve 17. Yüzyıllarda Hindistan’da yaşayan ve insanların gönlünde taht kuran İmam-ı Rabbani Hazretleri’nin fikirlerini tanıtmak amacıyla Haliç Kongre Merkezi’nde sempozyum düzenlendi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de sempozyuma konuşmacı olarak katıldı. İmam-ı Rabbani’nin dönemin müceddidi olduğunu belirten Çiçek, günümüzde de onun fikirlerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

İmam-ı Rabbani hakkında konuşmanın boyunu ve haddini aşacağını belirten Çiçek, sempozyumun önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu toplantı çok uygun bir zamanda yapıldı. Hem Türkiye’de hem İslam dünyasında yapılmasında fayda var. Elbette ki sahip olduğumuz birçok nimet var, birçok imkân var. Dünü nazaran birçok noktada sonsuz şükredeceğimiz gelişmeler var. Bir de madalyanın öbür tarafından baktığımız zaman hepimizi derinden yaralayan bu tablolar, bu görüntüler, bu vahşetler cinayetler İslam’a yakışmıyor diyebileceğimiz manzaralar var. Tam da böyle bir zamanda Rabbani hazretleri ve benzeri ilim irfan sahiplerinin mesajlarının insanlığa ulaştırılmasında fayda var. Dış dünyaya yansıyan görüntüler itibariyle İslam dünyası bir fetret dönemi yaşıyor. Bir kaos var, bir cinnet var… Seri cinayetler işlemekten zevk alan cennete bu yoldan gideceğine inanan bir görüntü var. Giderek İslam karşıtlarının tahrikiyle İslam ile terörün özdeşleştiği bir görüntü de var. Her gün kan akıyor. En yakın çevremizde ölenlerin sayısını bile unuttuk. Yaralılar, mağdurlar, tahrip edilen medeniyet unsurlarımız, kültür varlıklarımız bu çatışmalar ortasında heba olup gidiyor. Şam eski Şam değil, Halep eski Halep değil. Bağdat hiç değil. Başka taraflarda da böyle. Nerede bir İslam toplumu varsa çekişme, kavga, terör kan ve kin. Sonra birlikten beraberlikten bahsediyoruz.”

Yakın çevrede de İslam toplumunun her geçen gün etnik ve mezhepsel çatışmaya koştuğunu vurgulayan Çiçek, “Bu toplum nasıl bir arada yaşayacak? Her gün bir birinin gırtlağına sarılanlar nasıl kardeş olacak. Eli kalem tutan herkesin tam da gayretlerini birleştirme zamanı. O yüzden bu toplantıyı hayırlı bir teşebbüs olarak görüyorum.” şeklinde konuştu.

Her yıl dünya üzerindeki devletlerin dürüst yönetim sıralamasının yapıldığını ancak İslam ülkelerinin hiçbir zaman ilk 30 içinde yer alamadığını hatırlatan Çiçek, “İlk 3’ün 5’in içinde İskandinav ülkeleri var. Yolsuzluğun olmadığı en az olduğu devlet sıralamasında ilk 30 içinde bir tek İslam ülkesi yoksa bu da en az öbürü kadar vahimdir. Onun için belli ki İslam’ı en evvel bizlerin doğru anlaması doğru örnekleri ortaya koyması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İmam-ı Rabbani hazretlerini anlatan Çiçek, onun yaşadığı sıkıntıların günümüzde de yaşandığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “İyi niyetli ikbal peşinde olmayan maddi çıkar peşinden koşmayan bilginler yöneticilerden uzak durmamalıdır. Onlara adaletli olmayı hatırlatmalıdır. Eğer bugün bir takım sıkıntılar yaşıyorsan burada bir soru işareti koymak gerekir. Siyasi hayatında birçok devlet görevinde bulundum. Çok değerli insanlarla beraber çalıştım. Bu süre zarfında bize sorumluluklarımızı hatırlatan yanlışlıklarımı gösteren çok değerli insanlara şahit oldum. Öyle zamanlar oldu ki bir cümle söylemesi gerekiyordu. Onu söylemekten imtina eden, yüzümüze söylerse sıkıntıya düşeceği gibi dünyevi hesaplarla arkamızdan konuşanlara da şahit oldum.”