‘Cemre-Zehir’ operasyonu 24 gözaltı

Balıkesir'de, uyuşturucu ve silah ticareti yaptığı belirlenen iki örgüte karşı yapılan operasyonda 24 kişi gözaltına alınırken, cezaevinde bulunan beş şüpheliyle yedi kişinin de firari olarak arandığı belirtildi.

Operasyonda bin 150 gram esrar, 60 kök kenevir bitkisi ve tabancalar ele geçirildi. Gözaltına alınan 24 zanlı adliyeye sevkedildi.
Balıkesir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Müdür Yardımcısı Bahadır Bozkurt ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nuh Ali Yiğit basın toplantısıyla gerçekleştirilen operasyonu anlattı. Uzunkaya’nın verdiği bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptıkları araştırmalarda, Balıkesir’de yapılanmaya çalıştıkları belirlenen R.T ile M.D. isimli kişilerin elebaşlığını yaptıkları 2 ayrı suç örgütü takibe alındı. Örgütlerin uyuşturucu madde kullandıkları ve bunun ticareti yaptıkları tespit edildi. M.D.’nin başında olduğu çetenin silah ticareti de yaptığı öğrenildi. Güvenlik güçleri, M.D ile irtibatlı olduğu belirtilen B.Ü. isimli şahsın Adana’dan uyuşturucu ve silah ile Balıkesir’e geleceğini öğrendi. Bu maddelerin M.D.’ye teslim edileceği bilgisini alan polis, 1 Haziran Perşembe günü Balıkesir ve Adana’da eş zamanlı “Cemre-Zehir” operasyonu düzenledi.

Operasyon neticesinde, 24 şüpheli yakalanırken, olayla ilgisi olduğu ifade edilen 7 şahsın aranmasına devam edildiği bildirildi. Halen değişik cezaevlerinde tutuklu bulunan 5 kişi hakkında adli işlem yapıldığı vurgulandı. Gözaltına alınan 24 kişiden 2’sinin öğrenci, 2’sinin de bayan olduğu belirtildi.

Şüpheliler ile birlikte 1 kilogram 150 gram esrar, 60 kök kenevir bitkisi, 1 adet esrar içiminde kullanılan alüminyum folyolu düzenek, 1 adet Kalaşnikov marka uzun namlulu silah, 2 adet 9 milimetre çaplı ruhsatsız tabanca ve 2 adet şarjör, 1 adet kuru sıkı tabanca ve şarjörü, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, 68 adet değişik çaplarda dolu fişek, 14 adet dolu av tüfeği fişeği ele geçirildi.

Gözaltına alınan 24 kişi “teşekkül oluşturmak suretiyle uyuşturucu madde ticareti yapmak, silah ticareti yapmak, nakletmek, uyuşturucu maddenin alınmasında ve satılmasında aracılık etmek, uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak, kullanmak amacıyla esrar maddesi temin etmek, uyuşturucu madde ticaretinden kazanç elde etmek” suçlarından adliyeye sevkedildi.