Cenaze için baska köyden imam getirtiyorlar

BATMAN - Imam olmadigi için teravih kilamayan, cenazeleri için baska köylerden imam getiren Batman'a bagli Hasankeyf'in Yaka köyü sakinleri, köylerine atanacak imamin tüm ihtiyaçlarini karsilamaya hazir olduklarini söyledi.

Imamlarinin 2 yil önce baska bir yere atanmasiyla imamsiz kalan Yaka köylüleri, köye atanacak imamin, gida ve yiyecegini karsilamaya hazir olduklarini söyledi. 50 haneli köyde yaklasik 450 kisinin oturdugunu belirten Yaka köyü eski muhtari Ahmet Gök, iki yildir camilerine imam atanmasini beklediklerini ifade etti.

Gercüs’e 29 kilometre mesafede bulunan köylerine uzak oldugu gerekçesiyle atama yapilmadigini ileri süren Gök, “Köyümüze gelen imamin bir dedigini iki etmeyecegiz. Burada çok rahat ve mutlu bir yasam sürdürecek. Imamin lojmani, suyu hazirdir. Kislik ihtiyaçlarindan reçel, yakit, yogurt, yumurta, süt ve peyniri dahi bizler karsilayacagiz. Ayrica köyün en verimli bag-bahçesini de ona tahsis etmeye haziriz. Yeter ki, buraya imam verilsin” dedi.

Köy sakinlerinden Süleyman Deniz ise müftülügün uzak diye atama yapmadigi camide namaz kildiracak imam bulamamalarindan yakindi. Yaka köyünde ölenler için çevredeki yerlesim birimlerinden imam getirdiklerini de hatirlatan Deniz, “Imamin olmamasi köyde büyük bir sorun. Ramazan ayinin yarisi geride kaldi. Köylüler, teravih namazi kilamadi. Bir ölümüz oldugunda, çevredeki yerlesim birimlerinden imam getirmek zorunda kaliyoruz.” diye konustu.