Cenaze töreninde eylem olacak mı?

Hrant Dink salı günü üç ayrı törenin ardından toprağa verilecek. Yakınları cenaze töreninin eyleme dönüştürülmemesini istedi ancak DİSK eylem yapmakta ısrarlı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink için ilk tören, gazetesinin önünde yapılacak. Dink, daha sonra Meryemana Patriklik Kilisesi’nde yapılacak ayinin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Hrant Dink’in cenaze töreni 23 Ocak salı günü saat 11.00’da Osmanbey Halasgargazi Caddesi’nde Sebat Apartmanı’nda bulunan Agos Gazetesi önünde düzenlenecek törenle başlayacak. Hrant Dink gazetesinin önünde uğurlandıktan sonra cenazesi, saat 14.00’da Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’ne götürülecek. Dink buradaki ayinin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Dink’in cenaze törenine ilişkin program Agos Gazetesi’nin internet sitesinde de yayınlandı. Gazete sitesinde, “Törenlerde Hrant Dink’in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur” denildi.

Öte yandan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Dink için 23 Ocak günü Agos Gazetesi önünde yapılacak törenin ardından ayinin gerçekleştirileceği Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’ne kitlesel yürüyeceklerini söyledi.

Agos Gazetesi’ne taziye ziyaretinde bulunan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Hrant Dink için salı günü saat 11.00’da Agos Gazetesi önünde düzenlenecek törenin ardından Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’ne meslek odalarının, sendikaların, siyasi partilerin ve halkın geniş katılımıyla “sessiz, pankartsız, slogansız” bir yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi. “Hrant Dink’in talebi de buymuş” diyen Çelebi, Dink’in ailesiyle görüştüklerini, onlarında bu konuda kendileriyle aynı fikirde olduğunu aktardı. Çelebi, yürüyüş organizasyonu için meslek odalarını, sendikaları ve siyasi partileri temsilen 3 kişinin görevlendirildiğini kaydetti.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da,
gerçekleştirilecek yürüyüşle kardeşliğe sıkılan kurşunun tüm toplum kesimlerince lanetleneceğini belirterek, “Bütün soğuk kanlılığımızla nefretimizi içimize gömerek yürüyeceğiz” dedi.

SLOGANLAR ATILIYOR, PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Sebat Apartmanı önünde toplanan insanlar, Hrant Dink’e yönelik saldırıyı protesto ediyor. Zaman zaman “Kan, şiddet sefalet, işte devlet”, “Eli kanlı katiller devletle el ele”, “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlar atarak, protestolarını dile getiriyorlar. Agos Gazetesi’ne taziye ziyaretleri ise devam ediyor.