Cengiz Kurtoğlu maden ocağına girdi

Festival etkinlikleri kapsamında Zonguldak'ta bugün konser verecek olan ünlü şarkıcı Cengiz Kurtoğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) eğitim ocağını gezdi.

Festival Komitesi Başkanlığı’nca, 21-25 Haziranda düzenlenen ”9. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali”ne katılan Kurtoğlu, başına madenci bareti takıp, çizme giyerek maden ocağına girdi.

TTK Maden Yüksek Mühendisi Sefa Elibol, ünlü şarkıcıya, kömür ocaklarının jeolojik yapısı, çalışma koşulları, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin yanı sıra üretimin ne şekilde gerçekleştirildiği konularında bilgiler verdi. Geçmiş yıllarda memleketi Artvin’deki çay fabrikasında imalat bölümünde yıllarca çalıştığını, ancak maden işçiliğinin çok daha fazla emek ve cesaret isteyen bir iş olduğunu dile getiren Kurtoğlu, ilk kez maden ocağına girdiği için tedirginlik yaşadığını söyledi.

Yüksek Maden Mühendisi Elibol iser kömür üretimindeki her türlü koşulu yansıtan ocağın riskli meslek grubu madencilikte çalışacak işçilerin eğitimlerinin verilmesi açısından önem arz ettiğini belirtti. Elibol, ”Madenler hakkında bilgi almak amacıyla her yıl çok sayıda öğrenci, öğretmen, doktor, akademisyen ve farklı meslek gruplarından yabancı turistler eğitim ocağına ilgi gösteriyorlar. Bugüne kadar ocağımızı 10 bin civarında insan ziyaret etti. Burayı biz sadece eğitim amacıyla kullanıyoruz.” dedi. Sanatçıyı ocak çıkışında sevenleri alkışlarla karşıladı.