Cennet bahçesi bulundu

The Independent gazetesi, Endonezya'nın doğusunda uluslararası bir bilim adamı grubunun keşfettiği yüzlerce yeni canlı türünün içinde bulunduğu bölgeyi gazetesine taşıdı.

Bölgenin dev yabani bitkilerle kuşatıldığı yazan gazete, etraftaki hayvanlarında daha önce insan görmemiş hayvanlar olduğunu belirtiyor. Independent, araştırma grubuna öncülük eden Amerikalı arkeolog Bruce Beehler’in “Burası yeryüzünde bulabileceğiniz bir cennet bahçesidir. Bizler Asya-Pasifik bölgesinde hiç görülmemiş bu cennetlerden düzinelerce bulduk. Burada inanılmaz çok sayıda yeni hayvan türleri var.” sözlerine yer verdi.

Keşfedilen bölge yaklaşık 2 bin 200 metre yükseklikteki Foja dağlarının eteklerinde “Endonezya Bilim Enstitüsü” ve Uluslararası Doğal Kaynakları Koruma” araştırma gurubları tarafından bulundu. İngiliz gazetesi ise, keşifedilen bu bölgenin Endonezya’nın ününü artıracağı yorumunda bulunurken, 25 yıl önce Biyoloji uzmanı Jared Diamond tarafından bu bölgeye bir araştırma gezisi düzenlendiğini ancak yeni keşfedilen bölgeyi geçen yıl bu bölgede araştırmalara başlayan ekibin bulmayı başardığını yazıyor. Bu arada Independent, yeni keşfedilen hayvan türleri içerisinde en çok dikkat çeken ve daha önce görülmemiş olanın, başında 6 diken olan ve adına 6 telli cennet kuşu konan kuş türünün olduğunu aktardı.

Araştırma grubunda bulunan Dr. Beehler de, “Bu gerçekten heyecan verici bir olay. Erkek ve dişi olan bu kuş türleri daha önce canlı olarak görülmemiştir.” dedi.

Öte yandan bilim adamlarının buldukları yeni hayvan türlerinin arasında kurbağa, kelebekler ve daha çok sayıda henüz sınıflandırılmamış bitki türü bulunduğunu duyurdu. Uzmanlar bu bitki türlerinin de daha once bilinmediğini görüşündeler.