Cep telefonu ile hayata tutunmuşlar

Tapu kadastro görevlileri cep telefonu ile 'hayata tutundu'.

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Gökçetaş köyü Sumakkuşağı Yaylası yakınlarında ölçüm yaparken mahsur kalan tapu kadastro görevlileri cep telefonu ile hayata tutunurken, tipi nedeniyle arazide yolunu kaybeden Nihat Uysal (25)isimli köylü donarak hayatını kaybetti.

Hayatta kalmayı başaran Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapulama işini yapan özel bir şirketi bağlı Harita Mühendisi Mahmut Dikilitaş ve topograf Yılmaz Işık, uyumamak için cep telefonlarının alarmını kullandı.

2 görevli, Sertavul Geçidi yakınlarında bulunan nirengi noktasında ölçüm yaparken bir anda bastıran tipili kar yağışı nedeni ile arazide mahsur kaldı.

Bulundukları noktadan cep telefonu çekmediği için yürüyerek bir tepeye tırmanan Mahmut Dikilitaş jandarmaya mahsur kaldıklarını bildirdi. Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı arazörler, Köye Yönelik Hizmet Birliği Daire Başkanlığı’na ait 2 greyder, jandarma ve 112 ambulans olay yerine doğru hareket etti. Fakat şiddetli tipi nedeni ile görüş mesafesinin 2 metreye kadar düşmesi üzerine ekipler gece yarısı arama çalışmasına ara verildi.

Sabahın ilk ışıkları ile arama çalışmasına başlayan ekipler yaya olarak Mut-Karaman yoluna ulaşmaya çalışan iki görevliyi buldu. Durumları iyi olan iki görevli Sertavul Geçidi’nde bulunan tesislerde bir süre dinlendi. Arkadaşlarına kavuşmasının sevincini yaşayan Mahmut Dikilitaş, tipinin aniden bastırmasından sonra cep telefonu ile jandarmaya ulaştıktan sonra araçlarının yanına güçlükle ulaştıklarını belirtti.

Dikilitaş, “Aracımızı ara ara çalıştırarak sabaha kadar bekledik. Uyumamak içinde cep telefonumuzun alarmını kurduk. Saat başı alarm çaldığı için sabaha kadar uyumadık. Sabahta tipi azaldığı için yaya olarak harekete geçtik. Yolda orman arazörü bizi kurtardı.” dedi.

Ölçüm yaparken aniden kar bastırdığını anlatan topograf Yılmaz Işık ise “Her şey 10 dakikanın içinde oldu. Tipi bastırınca durumu jandarmaya bildirdik. Hemen aracımıza kaçarak sabahladık. Araç donmadığı için fazla üşümedik. Sonra yaya olarak anayola ulaşmaya çalışırken orman görevlileri bizi kurtardı.”diye konuştu.

TİPİDE BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

Öte yandan, Karaman’ın Medreselik köyünden traktörleri ile koyun almak için Mut’un Kavaközü köyüne hareket eden 3 kişi Sertavul Geçidi yakınlarında tipiye yakalandı. Traktörleri yolda kalan Aladdin Aklan, Mehmet Yılmaz ve Nihat Uysal yaya olarak köye ulaşmaya çalıştı. Bu sırada Nihat Uysal tipi nedeniyle arkadaşlarını kaybederek kayboldu.

Nihat Uysal’ın cesedi sabah saatlerinde akrabalarının aramaları sonucu Sertavul Geçidi Hankoyağı mevkiinde bulundu.

Donarak öldüğü tahmin edilen Nihat Uysal’ın cenazesi savcılık tarafından yapılan incelemenin ardından akrabalarına teslim edildi.