Cep telefonu rüyaları bile kaçırıyor

Türkiye'de yaklaşık 40 milyona yakın kişinin kullandığı cep telefonunun yaydığı radyasyon insanların hücrelerini etkileyerek kısa ve uzun vadede birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Günlük yaşamda insanların olmazsa olmazları arasına giren cep telefonları kısa dönemde uyku bozukluğu, rüya görememe, baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma gibi rahatsızlıklara neden olurken uzun süreli kullanımlarda beyinde tümör oluşumuna, kanserin tetiklenmesine gibi yardımcı oluyor. Cepteki tehlikenin korkunç boyutunu Mikrobiyoloji Uzmanı Anıl Korkut’la birlikte yazdığı ‘Tehlikeli Oyuncak’ adlı kitapla gözler önüne seren Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, cep telefonlarının çağımızın hastalıklarının baş mimarlarından biri olduğunu söyledi.
Elektromanyetik ve bunun insan üzerindeki etkileri konularında 25 yılı aşkın süredir bilimsel çalışmalar yapan Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Kulubü’nün paneline katılan Şeker, günlük hayatta birçok elektronik araçta radyasyon olmasına karşın cep telefonunun uzun kullanımı nedeniyle zararlar hastalık nedenleri arasında öne çıktığını ifade etti. Şeker, “Diğer aletlerin kullanımında aldığımız zararı, vücut kendini yenileyerek bertaraf edebiliyor. Oysa cep telefonunu yoğun kullandığımız için buna fırsat vermiyoruz. Cep telefonunun kullanımı gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla daha da bağımlısı oluyoruz ve tehlike gittikçe büyüyor.” dedi.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), cep telefonlarından ve baz istasyonlarından maruz kalınan radyo dalgalarını içine alan elektromanyetik alanları, muhtemel kanserojen içeren 2-B grubuna aldığını da anımsatan Selim Şeker, cep telefonunun yaydığı radyasyonun kanserden beyin tümörüne, yüksek tansiyondan hafıza kaybına, cep telefonunun kısa ve uzun vadede ortaya çıkan ve çıkması muhtemel olumsuz etkilerinin olduğunu savundu.

Prof. Şeker, “Cep telefonundan yayılan radyasyon kısa sürede, görüş alanında daralma, yoğun stres ve yorgunluk hissi, konsantrasyon ve dikkat bozulması, kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma, uyku bozukluğu, rüya görememe,.baş ağrıları ve sersemleme gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Uzun dönemde ise genetik yapının bozulması, beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri, kalp rahatsızlıkları, embriyo gelişiminin zarar görmesi, kadınlarda düşük riskinin artması, bağışıklık sisteminin bozulması, beyinde tümör oluşumu gibi hastalıkları oluşturuyor. Biz cep telefonunun zararlı yanlarıyla ilgili sonuçları ve ihtimalleri belirtip uyarmayı istiyoruz. Bu teknolojiyi bilinçli kullanmak, çocuklardan uzak tutmak gerektiğini, bir bilinç oluşturup cep telefonu üreticilerini, daha az elektromanyetik radyasyon yayan cihazlar yapmaları için zorlamak gerektiğini söylüyoruz.” şeklinde konuştu.

CEP TELEFONUNU YAYDIĞI RADYASYON ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA YIKICI ETKİLERE NEDEN OLUYOR

İngiltere Radyolojik Koruma Kurulu’nun ‘Cep telefonları küçük çocuklarda tümör riski yaratıyor’ şeklindeki araştırmasını hatırlatan Prof Dr. Selim Şeker, çocuklardaki beyin dalgaları ile cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların değerleri benzer rakamlar arasında. Bu yüzden çocukların cep telefonu kullandıkları sıralardı dalgalar çakışması olur. Bağışıklık sistemini çabuk zedeler ve hastalıkları hızlandırır.” cümlelerini kullandı.

CEP TELEFONUNDAN KORUNMANIN BASİT YOLLARI

Cep telefonu görüşmelerini mümkün olduğunca kısa tutup gereksiz konuşmalardan kaçınmak, yakında sabit hat varsa onu tercih etmek.

Acil durumlar hariç çocuklara cep telefonu kullandırtmamak, telefonları onların yakınında tutmamak.

Cep telefonu görüşmelerini çocuklardan mümkün olduğunca uzakta yapmak.

Hamilelikte cep telefonunu acil durumlar dışında kullanmamak, hamilelik süresince evdeki cep telefonlarını kapalı tutmak.

Cep telefonunu bir kulaklık aracılığıyla kullanmak. (Bu, zararı bütünüyle önlemez, ancak azaltabilir, çünkü kulaklıkla da radyasyon beyne ulaşır)

Konuşma dışında cep telefonunun ekstra özelliklerini kullanmaktan kaçınmak. (Bir çalar saat, gece boyunca başucunuzda durarak biyolojik ritminizi altüst edecek cep telefonuyla aynı işlevi görecektir)

Kısa bilgi gönderiminde SMS kullanmak.

Cep telefonlarının en savunmasız zamanda yakalayacağı geceleri cihazı kapatma alışkanlığı kazanmak.

Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefon çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefonu baş bölgesinden uzakta tutmak. (Gelen çağrıyı açtıktan veya karşı taraf görüşmeye açtıktan 1-2 saniye sonra cihazı kulağa götürmek daha güvenlidir)

Asansör ve otomobil gibi dar ve kapalı alanlarda cep telefonu ile görüşme yapmamak. (Cihaz çekmediği için görüşmenin gerçekleşmesi baz istasyonun daha fazla elektromanyetik radyasyon iletmesini gerektirir)

Baz istasyonları ve taşıma hatlarını, okul, kreş, hastane ve huzurevi gibi alanların uzağında kurmak. (Radyasyondan en çok zararı çocuklar, hamileler ve yaşlılar görür)

Cep telefonunu gün içinde vücudunuzdan olabildiğince uzakta, çantada; çantanız yoksa, en dış cebinizde taşımak.

Cep telefonlarını elektromanyetik fren sistemli taşıtlarda, petrol istasyonlarında ve hastanelerde kullanmamak.

Cep telefonunu kalp, beyin organlara yakın bir yerde taşımamak.