Cep telefonu sağlığa zararlı mı?

Cep telefonu, kullanıma başlandığı günden bu yana sağlık açısından tartışma konusu. İngiliz hükümeti, 200 bin gönüllünün katılacağı bir araştırma yapıyor.

Hükümete bilimsel konularda danışmanlık yapan Profesör Lawrie Challis’in Sağlık Bakanlığı’na bu yönde tavsiyede bulunduğu ve cep telefonlarının uzun vadede insan sağlığı üzerindeki muhtemel etkilerinin araştırılmasına karar verildiği bildirildi.

Challis, “Cep telefonu insanlık için 21. yüzyılın sigarası olabilir” dedi. Özellikle 10 yıldan uzun bir süredir cep telefonu kullananların büyük tehdit altında olabileceğine dikkat çeken İngiliz bilim adamlarının bu amaçla kapsamlı bir araştırma başlatacağı ve bu araştırmada 200 binden fazla gönüllünün yer alacağı ifade edildi.

Bilim adamlarının, gönüllülerin sağlık bilgilerini en az 5 yıl boyunca takip edeceği, cep telefonu kullanımı ile kanser, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklar arasındaki olası bağlantıyı araştıracağı kaydedildi. Challis, yaklaşık 3 milyon sterlinlik araştırma maliyetinin Sağlık Bakanlığı ve cep telefonu üreticileri tarafından karşılanabileceğini söyledi.