Cep telefonunda TV dönemi

Cep telefonuna olan ilgi, bilgisayar satışlarının bile önüne geçti. Bu yükseliş, bir çok teknolojinin cep telefonlarına taşınmasını beraberinde getiriyor.

Teknoloji üreten şirketler, televizyon yayınlarını cep telefonlarına taşımak için harıl harıl çalışıyor. Karasal Sayısal Medya Yayıncılığı (Terrestrial Digital Media Broadcasting – T-DMB) adı verilen servisle, televizyon ve radyo yayınlarının cep telefonları üzerinden yüksek kalitede alınabilmesi mümkün hale geliyor.

DÜNYA KUPASI ‘CEP’TE

Şirketlerin bu servisin kullanımına yönelik odak noktası ise, 2006 FIFA Dünya Kupası. Spor karşılaşmalarını cep telefonları üzerinden izletmek için kolları sıvayan şirketlerden biri olan Samsung, Avrupalı operatörlerle bu servislerin Dünya Kupası’na yetişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu ülkelerden ikisi Fransa ve Almanya. Çerçevenin daha da genişletilmesi gündemde.

ÇİN’DEN 500 BİN SİPARİŞ

Samsung, bu piyasada, karasal televizyon ve radyo yayınlarını alabilme özelliğine sahip SGH-P900 model telefonu ile yer alıyor. Şirket, Çin’li iki cep operatörü Beijing Jolon Digital Media Broadcasting ve Guangdong Mobile Television Media’dan, şimdiden, 500 bin sipariş almış durumda. Samsung, Guangdong bölgesinde bu yılın ilk yarısında karasal T-DMB servisi sunmaya başlayacak.

BU SERVİS, TÜRKİYE’DE YOK

Karasal televizyon yayınlarının cep telefonlarından izlenmesine imkân veren servis, henüz çok yeni olduğu için Türkiye’de bulunmuyor.

CEPTE TV İZLEMEK İÇİN İKİ ALTERNATİF

NOKIA N92

Cep telefonu pazarında ağırlığını hissetiren Nokia, ‘Cep TV’ servisinde, N92 modeliyle varlık gösteriyor. 16 milyon renk çözünürlüklü geliştirilmiş 2,8 inç anti-reflektif OVGA ekran ile kaliteli bir görüntü sunan N92; sebeke üzerinden bağlantı özelliği ile kullanıcılara, TV programlarında oy kullanma, canlı yayına bağlanarak görüş bildirme ve web’e erişim gibi interaktif fırsatlar sunuyor. N92, 2GB hafıza kartı sayesinde, 1500 şarkıya kadar müzik saklayabilme ve stereo ses özelliğine sahip. Görsel Radyo, Wi-Fi, kızılötesi, Bluetooth, USB 2.0 hizmetlerini standart olarak sunan N92, Symbian OS işletim sistemi kullanıyor. Cihazın, Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerinde, bu yılın ortasında satışa sunulması planlanıyor.

SAMSUNG SGH-P900

TV’yi cebimize getirecek Samsung’un SGH-P900 modeli, 240×330 çözünürlüklü 2.2 inç LCD ekran büyüklüğüne sahip. 2 megapiksel kamera, Bluetooth, MPEG-4 video ve MP3/AAC ses dosyaları çalabilme, 128 MB hafıza, USB bağlantı, microSD yuvası gibi özelliklerini sıralayabileceğimiz cihazda, alınan yayınları başka ekranlarda da izleyebilmek mümkün.