‘Cep telefonundan yapılan tacizi engelleyen yasal düzenleme yok’

Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, abonesi olduğu GSM operatörünün 444'lü ve 0850'li numaralardan gelen reklam ve tanıtım amaçlı taciz çağrılarına önlem almamasına sinirlenerek cep telefonu hattını iptal ettirdi.

Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, abonesi olduğu GSM operatörünün 444’lü ve 0850’li numaralardan gelen reklam ve tanıtım amaçlı taciz çağrılarına önlem almamasına sinirlenerek cep telefonu hattını iptal ettirdi. Konuyla ilgili GSM operatörü yetkilileriyle 3 kez görüşen ve gelen taciz çağrılarının engellenmesini isteyen Tanrıverdi, şikayetinden bir sonuç elde edemeyince, çareyi 10 yıllık faturalı cep telefonu hattını kapattırmakta buldu. Cep telefonundan tacizi önleyen yasal bir düzenleme bulunmamasından yakınan il müdürü Tanrıverdi, “GSM şirketiyle uğraşmaktansa telefonsuz yaşamayı tercih ettim.” dedi.

Firmaların tanıtım çağrılarının insanların günlük işlerini engeller hale geldiğini ifade eden Tanrıverdi, toplum içinde yerli yersiz çalan cep telefonlarının bireyleri zor durumda bıraktığını söyledi. Bu duruma tepki olarak böyle bir karar aldığını aktaran Tanrıverdi, telefon ihtiyacını ev ve iş yerindeki sabit hatlardan karşıladığını belirtti.

Telefondan internete, bankadan termal tesis tanıtımına kadar birçok alanda insanların taciz edildiğini savunan Tanrıverdi, taciz telefonlarına karşı tüketiciyi koruyan yasal bir düzenleme olmamasından da yakındı.

Telefonda dolandırıcılığı çeşitlerinin yaygınlaştığına dikkat çeken Tanrıverdi, “Şirketler ısrarla taciz ediyor. Bu tür tacizleri önleyecek ne bir yasal düzenleme var. Uğraşmaktansa telefonsuz yaşamayı tercih ettim. Gün içinde 4 kez aradıkları oluyor. İşiniz oluyor, toplantıda oluyorsunuz bu kez telefonunuzu tamamen kapatmak durumunda kalıyorsunuz. Bende buna tepki olarak şahsi faturalı hattımı iptal ettirdim.” dedi.

Sorunun kaynağında GSM operatörlerinin bulunduğunu anlatan Tanrıverdi şunları kaydetti: “Ben bu hattı alırken bir GSM operatörüyle sözleşme yapıyorum. Dolayısıyla operatör sözleşmek kapsamında bana hizmet vermekle yükümlü. Sağlıklı hizmet verilmiyor. Kişisel bilgiler başkalarını satılıyor. Gelen taciz telefonlarının engelleyecek bir sistem yok. Sürekli 444’lü numaralar arayarak size pazarlama yapıyor. Üst üste defalarca arıyor. Tamamen bir taciz söz konusu.”