Cep telefonuyla sınava gitmeyin!/b>

Samsun Valiliği, sınavlara girecek adaylara uyarılarda bulunarak cep telefonuyla sınav salonuna girilmemesini istedi.

11 Haziran’da Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS), 18 Haziran’da ÖSS sınavı, 25 Haziran’da yabancı dil, 1-2 Temmuz’da KPSS lisans sınavı ve 17 Eylül’de de ön lisans ve orta öğretim sınavlarına ilişkin Samsun Valiliği, sınav öncesinde ve sonrasında bir dizi güvenlik tedbiri alınmasını kararlaştırdı. Sınavların başarılı ve sorunsuz olarak geçmesi için her şeyin yapılacağını açıklayan Samsun Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, sınava girecek adaylara uyarılarda bulundu. Adayların sınava başörtülü ve cep telefonlu gelmemesini, aksi halde sınava alınmayacaklarını söyleyen İngenç, sınav görevlilerinin sınav bitene kadar cep telefonlarını kapalı tutacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin hayatlarının geleceği için büyük önem taşıyan OKS, ÖSS, KPSS ve ön lisans sınavlarının yapılacağı gün, şehirde güvenlik tedbirlerinin üst düzeyde olacağını dile getiren İngenç, şehirde yaşayan herkesin bu konuda davranmalarını istedi. Sınavlar öncesinde alınacak önlemler ile ilgili Büyükşehir Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü ve Esnaf Dernekleri Başkanlığı temsilcileri ile yaptıkları Güvenlik ve İşbirliği Toplantısı’nda alınan kararları kamu oyuna duyuran Vali Yardımcısı İngenç, alınan tedbirleri şöyle sıraladı:

* Cumhuriyet Meydanı, Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu ve şehirlerarası otobüs terminali dinlenme salonunda birer danışma bürosu kurulacak.

* Sınav günü, sınavların yapılacağı güzergahlara ek servisler konularak, adaylara kolaylık sağlanacak.

* Sınav yapılacak binalarda öğrencileri yönlendirici levhalar konulacak.

* Belediye ilanı, yerel radyo ve televizyonlarda şehir halkına sınav süresince gürültülü faaliyetlerden kaçınılması hatırlatılacak. Bunların yapılmaması sağlanacak. ( İnşaat makineleri, sünnet, nişan, düğün, çöp toplama kamyonu, insan ve hayvan gürültüsü, korna v.b)

Sınava girecek adaylara başarılar dileyen Mustafa İngenç, öğrencilerin kurallara uygun hareket etmesini istedi. İngenç, ” Adaylar, sınavın yapılacağı okula alınmadan önce üzerleri aranacak. Üzerinde cep telefonu ve benzer iletişim cihazları bulunan adayları sınava almayacağız. Ayrıca adaylarımız, kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak giyinip sınava gelmesinler. Baş örtülü adaylar da sınav salonuna giremeyecek. ” diye konuştu.