Çepaş’tan Hatay’a 6 milyon dolarlık yatırım

Demir-çelik firması ÇEPAŞ, yeni fabrikasını Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde açıyor.

Demir-çelik firması ÇEPAŞ, yeni fabrikasını Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde açıyor. Şirketin Başkan Yardımcısı Ercan Kahraman, 6 milyon dolarlık harcama ile Çepaş Payas Çelik Servis Merkezi’nin yıl sonuna kadar üretime başlaması hedeflediklerini kaydetti.

Hatay’daki tesisler sayesinde Akdeniz ve Doğu bölgeleri ile Asya ülkelerine ihracatı artırmayı düşündüklerini aktaran Kahraman, “5 bin metrekare alan üzerine kurulan tesiste otomotiv yan sanayi olmak üzere makine, yapı sektörü, asansör, ısıtma ve soğutma sistemleri, panel radyatör, mobilya ve beyaz eşya, çelik kapı, inşaat, tarım makineleri, park alanları, gemi sanayi, damper kasa imalatı sanayilerinde ihtiyaç duyulan her cins ve ebatta, istenilen kalitede üretiminin yanı sıra, rulo açma, doğrultma, boy kesme ve sıcak dilme paketleme işlemleri yapılacak.” bilgilerini verdi.

Payas tesisinin hem kendilerine hem de bölge fabrikalarının ihtiyaçlarına cevap vereceğini belirten Kahraman, bölge halkına da istihdam sağlayacaklarının altını çizdi. Karaman konuşmasına şöyle devam etti:

“Tesisimizde ilk etapta 60 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Çepaş olarak, geçmişten günümüze gerçekleştirdiğimiz yatırım, üretim ve projelerle ülkemizin istihdamına önemli katkıda bulunduk. Yılda yaklaşık 15 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında İspanya, Rusya, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Irak gibi ülkeler var. İskenderun’a kurduğumuz tesis Asya’da yeni pazarlar bulmamızı sağlayacak.”