Cerit; ‘Vatandaş devalüasyon psikolojisini atamadı’

Osmaniye-Kadirli Genç İşadamları Derneği (KAGİAD) Başkanı Esat Cerit, 1990 ile 2002 tarihleri arasında dövize yatırım yapanların o dönemde yaşanan devalüasyonlarla büyük kar elde ettiklerini söyledi

KAGİAD Başkanı Cerit, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istihdama yetecek kadar kendi öz kaynakları bulunduğunu ve bu kaynakların yatırıma dönüştürülmesinin önemli olduğunu ifade ederek, “Belirli bir sermayeye sahip herkes yeni iş istihdamı sağlayacak yatırımlara yönelmelidir. İşsizlik sorunu teşvik kapsamındaki yatırım alanlarına müteşebbislerin yapacakları yeni yatırımlarla aşılacaktır. İlçemizde alt yapısı tamamlanarak yatırıma açılan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) gerekli ilgiyi gördüğü taktirde işsizliği azaltmada en önemli faktör olacaktır. Kadirli OSB’de kurulacak üç-beş fabrika binlerce kişiye ekmek kapısı olacaktır. Osmaniye’nin teşvik kapsamında olması yatırımı canlandıracaktır” dedi.

Türkiye’de hızlı bir nüfus artışının yaşandığını, buna karşılık yatırımların istenilen düzeyde olmaması nedeniyle işsizliğin tavan yaptığını söyleyen Cerit, kahvehane ve internet kafelerin işsizlerle dolu olduğunu, bir tarafta işsizlik sorun olurken diğer tarafta iş beğenmeme olduğunu kaydetti.