‘Çernobil faciası 16 bin kişinin ölümüne neden oldu’

DSÖ: "Çernobil faciası 16 bin kişinin ölümüne neden oldu"

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi (UKAM) tarafından cuma günü yayınlanan bir araştırma, Avrupa’da Çernobil nükleer faciası sonrası kanser nedeniyle ölenlerin sayısının önceden açıklanan istatistiklere kıyasla çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
UKAM tarafından yayınlanan son araştırma, BM tarafından ortaya konulan ve radyasyon yüzünden 4 bin kişinin öldüğü yönündeki bir önceki rapor ile farklılık oluşturuyor. UKAM uzmanlarının araştırmasına göre, Çernobil’deki radyasyon sızıntısı ve radyoaktif bulut nedeniyle kansere yakalandıktan sonra ölenlerin sayısı 16 bine yakın.

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili basın açıklaması yapan UKAM yetkilisi Dr. Elisabeth Cardis, Çernobil kazası sonrasında 16 bin kişinin tiroid kanserine ve 25 bin kişinin ise diğer kanser türlerine yakalandığını belirtti. Cardis, bu kişilerden yaklaşık 16 bininin öldüğünü ifade etti.

Cardis’e göre, kanser olayları en çok sızıntı ve radyoaktif buluta maruz kalan kişiler arasında görüldü. Tiroid kanseri vakalarının üçte ikisi ve diğer kanserlerin yarıya yakınının Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya’nın bazı bölgelerinde görüldüğünü ifade eden Cardis, bu yerlerde kanser vakalarının aradan geçen bunca yıla rağmen artmakta olduğunu bildirdi.

Elisabeth Cardis, 41 bin sayısınnın kaza sonrası Avrupa’da bilinen ve gelecekte ortaya çıkacak yeni kanser vakaların sadece çok küçük bir kısmını oluşturduğu dile getirdi.

UKAM Başkanı Peter Boyle ise, Çernobil kazasının sonuçlarının doğrudan tam ölçülemediğini söyleyerek, tahminleri yaparken Japonya’ya 2. Dünya Savaşı’nda atılan aton bombası nedeniyle radyasyona maruz kalan insanlar üzerine yapılan modellerden yararlandıkları ifade etti.

Sovyetler Birliği’nin Ukrayna topraklarındaki Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986’da atom enerjisi tarihinin en büyük kazası meydana gelmişti.