Çernobil’in yıl dönümünde nükleer santrale tepki

26 Nisan 1986 yılında patlayan Çernobil Nükleer Enerji Santrali'nin 20. yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması yapan Nükleer Karşıt Platformu üyeleri, Sinop'a kurulmayı hedeflenen nükleer santrale karşı tepki gösterdi.

Aralarında TMMOB ve KESK üyelerinin de bulunduğu platform üyeleri, Uğur Mumcu Parkı’nda yaptıkları açıklamada, dünya ülkelerinin nükleer santralden enerji üretme modelinden vazgeçtiğini, Başbakan Erdoğan ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in nükleer santral kurmakta kararlı olmasını eleştirdi.
Çernobil patlamasından 5 bine yakın tıbbi araştırma yapıldığını, kazadan sonra bölgedeki kanser oranının 20 kat, sakat bebek doğum oranlarının 2.5 kat, tüberküloz hastalığına yakalananların ise 10 kat arttığını ifade eden platform üyeleri, 20 yıllık süreç içinde bölgede yaşayan insanların vücutlarında hücre ölümü, bağışıklık sisteminde yetersizlikler ve genetik yapının bozulması ile orantılı olarak kanser oluşumunun hızlandığını ileri sürdü.

Hükümetin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla nükleer santral kurulmasını istediklerine dair açıklamaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden platform sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Suat Yılmaz, Türkiye’de son 20 yılda ülke çıkarları doğrultusunda enerji sektörü karar destek sistemlerinin oluşturulmadığını, rant üzerine kurulu kısa vadeli enerji yatırımlarının desteklendiğini söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu: “Rüzgar, jeotermal, biokütle ve güneş gibi yenilenebilir ve temiz enerji seçenekleri görmezden gelinmiştir. Türkiye’nin kendi potansiyelini değerlendirmesi durumunda bile önümüzdeki 30 yıllık sürecin talebini karşılayabilecek kaynağı mevcuttur. “

Platform üyeleri, hükümeti nükleer santral kurma projesinden vazgeçmeye davet ederek dağıldı.