Çeteler yasal boşlukları kullanıyor!

Başkomiser Erkan Ataman ile İstanbul’da sivil polis Naci Soydan’ın aranan şüpheliler tarafından öldürülmesi güvenlik güçlerinin suç ve suçlu ile mücadelesindeki sorunlarını tartışmaya açtı.

Yaklaşık 5 ay öncede Diyarbakır’da bir polis kapkaççıların saldırısı sonucu yaralanırken; İstanbul’da ise bir polis ’dur’ ihtarına uymayan sabıkalı zanlıların silahından çıkan kurşunlarla şehit edilmişti. Emniyet, suçla mücadelede kanunların yetersizliğinden yakınırken; yakalanan suçluların gerekli cezayı görmemesi de bu kişilerin yeniden suç işlemesine zemin hazırlıyor. Suç odakları ise, özellikle kurusıkı tabancalarla ilgili yasal boşluktan faydalanarak silahlanıyor.

Namluları üzerinde yapılan değişikliklerle ateşli silahlara çevrilebilen kuru sıkı tabancalar, suç örgütlerince öldürme, yaralama, adam kaçırma, kurşunlama, gasp ve soygun gibi olaylarda kullanılıyor. Özellikle suç çetelerinin kullandığı kuru sıkıdan çevrilme tabanca sayısında yüzde 207 artış yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü, kuru sıkı tabancalarla ilgili yasal boşluğun doldurulması amacıyla kanun tasarısı hazırladı. Ancak tasarı, taslaktan öteye gidemedi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, polisin silah kullanma yetkisinin 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun 16’ncı maddesine göre belirlendiğini hatırlatıyor. Polisin silahını bu yasa çerçevesinde kullandığını belirten Çatalkaya, geçen yıl suçla mücadelede sadece Diyarbakır’da kuru sıkıdan bozma tabanca ve Clock marka olmak üzere 710 silahın yakalandığına dikkat çekiyor.

“KURU SIKI TABANCALARLA İLGİLİ YASAL BOŞLUK DOLDURULAMADI”

Çatalkaya, kuru sıkı tabancalarla ilgili yasal boşluğun bir türlü doldurulamadığını vurguluyor. Diyarbakır’daki her iki olayda da polisin silah kullanma yetkisini değerlendirdiğine dikkat çeken Çatalkaya, “Kuru sıkı tabancalarla ilgili yasal boşluğun doldurulması amacıyla hazırlanan kanun bir türlü çıkarılamadı. Bu kanunun çıkması şart. Suç çeteleri silah kullanmaktan çekinmiyor. Kimse de silah kullanmayın diyemiyor. Arkadaşlarımız kanunların verdiği yetkiler doğrultusunda silahını gerekli yerde kullanıyor. Karşı taraf silah kullandığı sürece bunun karşılığını görecektir. Diyarbakır’daki her iki olayda da polisimiz silahını kullanmıştır.” dedi.

Yeni TCK’da 2 yıla kadar hapis cezası olan bir suçta dahi tutuklamanın olmadığını ifade eden Çatalkaya, suçluları mahkemeye çıkardıklarını, ancak her seferinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını kaydediyor. Çatalkaya, bu yılın ocak ayında yakalanan 18 yaşın altındaki suça karışanların sayısının bir hayli fazla olduğunu, buna karşılık tutuklama oranında belirgin bir düşüş olduğuna dikkat çekiyor.

Yeni TCK ile cezaların artırıldığını anlatan Avukat Remzi Paksoy ise, serbest kalan kişilerin tekrar aynı suçu işlemesinin suç psikolojisiyle alakalı olduğunu belirtiyor. TCK’da suçun cezasının 7 yıldan az olması halinde tutuksuz yargılanmasının açıkça belirtildiğini ifade eden Paksoy, adam öldürmenin cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapis olmasına karşın her gün insanların öldürüldüğünü vurguluyor.

Hırsızlık gibi suçların cezası 7 yıldan az olunca, suçu işleyenlerin hep tutuksuz yargılandığına dikkat çeken Avukat Paksoy, bunun da zanlıya aynı suçu birden fazla işleme fırsatı verdiğine dikkat çekiyor.

Bu arada suç çetelerinin kullandığı kuru sıkıdan çevrilme tabanca sayısında geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla yüzde 207 oranında artış oldu. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2005 yılı raporuna göre, 2004 yılında 128 kuru sıkı, 110 kuru sıkıdan çevrilme silah ele geçirilirken; 2005 yılında 131 kuru sıkı ve bir önceki yıla göre yüzde 207 artışla 338 kuru sıkıdan çevrilme silah ele geçirildi. Sadece kimlik fotokopisi verilerek 30-50 YTL’ye alınabilen bu tabancalar, mahkeme kararlarına göre oyuncak tabanca olarak değerlendiriliyor.