Çeteleri hükümet çözecek

Doğru Yol Partisi(DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'de polisin de, askerin de Başbakan'ın sorumluluğu altında olduğunu belirterek, şikayet etmek yerine çeteleri hükümetin önlemesi gerektiğini söyledi.

Şimdi yeni modanın çete olduğunu vurgulayan Ağar, devletin asker, polis gibi meşru güçlerinin Başbakan’ın sorumluluğu altında olduğunu belirterek, “Şimdi metrekareye 2,5 -3 çete düşüyor. Siz nasıl hükümetsiniz, Kim önleyecek bu çeteleri? Biz mi gelip önleyeceğiz. Devletin meşru güçleri sizin elinizdedir. Bu ülkede askeri de, polisi de başbakanın sorumluluğu altındadır. Ama sen bunlara (sahip olamıyor, otorite kuramıyorum) diyorsan git eve otur kardeşim.” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN GÜCÜNÜN YETMEDİĞİ YERDE DEMOKRASİNİN DEVAMI İÇİN CANIMIZI VERİRİZ”

Ağar, hükümetin kendisine karşı komplolar düzenlendiğini açıkladığını, ancak çeteler ile ilgili açıklama yapılmadığını dile getirdi. Türkiye’nin demokrasiden başka bir yolu olmadığının altını çizen Ağar şöyle devam etti: “Sakarya’dan sesleniyorum, Türkiye’nin demokrasiden başka bir yolu yoktur. Hiç kimse demokrasi dışı görüşlere heveslenmesin. Bu hükümetin gücünün yetmediği yerde, Türkiye’de demokrasinin devamı için, milletin geleceği için, serbest seçimler için, canımızı ortaya koyarız. Kimse bulanık suda balık avlamaya kalkamaz. Kimse bu tür oluşumlar yapıp, hükümete can kurtaran simidi atmasın. Bu hükümetin bir huyu var. Her zaman kendini mazlum, her zaman kendini zavallı göstermek istiyor. Her zaman kendini ezilen, güçler karşısında halkın sözcüsü gibi göstermek istiyor. Muhalefeteyken halk bunu kabul ediyor. Bu gün iktidarsın. İktidar zavallıların sığınma yeri değildir. İktidar yumruğunu masaya vuran, ülkeyi yöneten adamların yeridir. Sizin yaptığınız her türlü yanlışın karşısına dikiliriz. Ancak demokrasinin güçlenmesi sizden daha önce biz varız.”

Başörtüsü konusuna da değinen Ağar, başörtüsü meselesini siyaset aracı yapmaksızın çözülebileceğini vurguladı. Ağar, DYP olarak başörtüsüne demokrasi, hak ve özgürlük bağlamında baktıklarını dile getirerek, “Bu konuda milletimizin üniversitelerdeki eğitim özgürlüğü bağlamında bakışına hak vererek çözmeyi de Allah bize nasip edecek. Bizim iktidarımızda başörtülü, başörtüsüz ayrımı yoktur. Onlar bizim insanlarımız. Cumhuriyetimizin hür ve eşit vatandaşlarıdır.” şeklinde konuştu.

Hükümetin yalana dayalı iktidarının sonunun geldiğini savunan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, “İşte 2002 seçimleri, işte 2006, Artık dördüncü sene. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Artık söylenen yalanların, vurulan boyaların döküldüğü bir dönem. Yalana dayalı bir iktidarın sonunun geldiği bir dönem. Pul pul dökülen bir iktidar. Artık güçsüzlüğünü, aczini, yetersizliğini başbakanıyla, bakanların ağzıyla söyleyen bir iktidarın millet eliyle gönderilmesinin kesin olduğu bir yılın içerisindeyiz. Bir müberek yıl olacaktır 2006.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide son yaşanan gidişatı da değerlendiren ağar şunları söyledi: “Son aylarda Türk parası yüzde 20 değer kaybetti. Buna ekonomik dilde develüasyon diyorlar. Başbakan da diyor ki (eğer dalgalı kur sisteminde buna develüasyon denirse buna cahillik denir diyor.) Biz de diyoruz ki, önceden develüasyon hükümet kararıyla yapılırdı. Şimdi dalgalı kur sisteminde hükümetin beceremediğini piyasalar yapıyor. Bunu bilmemek de zır cahiliktir.”

Ağar’ın konuşmasını, bir süre önce Sayıştay Başkanlığı’ndan emekli olan Ender Çetinkaya da dinledi.