Çeteye ‘Çapa’ operasyonu!

Eskişehir'de dört ay önce işlenen bir cinayeti aydınlatan polis, 12 kişiyi 'Çapa' operasyonuyla yakaladı.

Alınan bilgiye göre, Eskişehir’de mart ayında emniyet müdürlüğü binası önünde Ümit Tepe(24) adlı şahsın silahla vurularak öldürülmesi olayına karıştıkları belirlenen 12 kişi uzun süren takibin sonucunda yakalandı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin cinayetten sonra başlattığı çalışmalar neticesinde cinayetle bağlantıları olduğu belirlenen T.N., Y.A.K., C.T., D.İ., F.E. isimli şahıslar Eskişehir’de; K.Ç. Kütahya’da; İ.Y., C.G., Ş.E. Samsun’da F.A., T.S.D. Zonguldak’ta ve M.A. da Isparta’da yakalandı.

Olayı soruşturan polis Ümit Tepe’ye ateş eden şahsın C.T. olduğunu belirledi. C.T.’yi K.Ç.’nin azmettirdiği F.A.’nın da olaydan sonra Zonguldak’ta, cinayette kullanılan glock marka tabancanın namlusunu değiştirmek istediği ancak bunu başaramadığı öğrenildi. Şüphelilerden azmettirici K.Ç. ve T.N.’nin özel bir güvenlik şirketinde çalıştıkları ortaya çıktı.

Olayın sebebini araştıran polis, Ümit Tepe’nin 18 Mart 2006 günü bir bara girmek isterken görevlilerce engellenmesinden bir kaç saat sonra bir çorbacıda kendisini engelleyen güvenlikçilerden birini silahla yaralaması üzerine başladığını belirledi. Bu olaydan iki gün sonra da 20 Mart 2006 günü Ümit Tepe, İl Emniyet Müdürlüğü Aksu Hizmet Binası önünde vurularak öldürülmüştü. Çete üyelerinin emniyetteki sorgularının ardından suç işlemek için teşekkül oluşturmak, tasarlayarak kasten adam öldürmek, adam öldürmeye azmettirmek, suç delillerini karartmak ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlarından adliyeye sevk edildi.

Operasyon hakkında bilgi aktaran İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, cinayetin polisin dört aylık çalışması neticesinde aydınlandığını söyledi. Bir çok il ve ilçede yürütülen çalışmalar sonucu çetenin ortaya çıkarıldığını ifade eden Yücel, “Eskişehir’de sosyolojik anlamda çete yok. Ama çete olmak için gayret sarf eden gruplar vardır. Bunlardan 10 tanesini arkadaşlarımız zaten bitirdiler. Bu 11’incisiydi. Geriye iki tanesi kaldı, onları da arkadaşlarımız bitirecektir.” diye konuştu.